Maria Skłodowska-Curie kojarzona jest przede wszystkim z pracą, genialnym umysłem, pasją, laboratorium. Noblistka, znakomity naukowiec.

Dziś mija  150 rocznica (7.11.1867)urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. To  kobieta, która wyprzedzała swoją epokę o pokolenia w wielu aspektach życia, wielbicielka psów,  turystyki górskiej, rowerzystka, przyjaciółka Einsteina, skandalistka.

Lancet
Ukochanym psem rodziny Skłodowskich był wyżeł Lancet, którego rysunek zamieściła Maria w swoim notatniku.

Bolesne doświadczenia
Kiedy Maria miała 9 lat, zmarła jej starsza siostra Zosia, jako jedenastolatka straciła matkę.  Te doświadczenia sprawiły, że była nad wiek dorosła i odpowiedzialna.

Bronia
Pierwsza wyjechała do Paryża siostra Bronia. Maria pracując jako guwernantka u rodziny Żorawskich utrzymywała uczącą się na Sorbonie siostrę. Potem kiedy Maria przyjechała do Paryża role się zmieniły i Bronia finansowała studia Marii – taka była ta siostrzana  umowa.

Pierwsza miłość
Pracując u Żorawskich  Maria zakochała się ze wzajemnością w ich synu, Kazimierzu, studencie matematyki. Niestety do ślubu nie doszło. Ostro sprzeciwili się  rodzice narzeczonego, którzy szukali bogatej partii dla syna.

Sorbona
Maria była pierwszą kobietą w historii Sorbony, która zdała egzaminy wstępne z fizyki i chemii, pierwszą,  która uzyskała stopień doktora fizyki a potem objęła po mężu katedrę fizyki. Była pierwszą kobietą – profesorem na Sorbonie.

Idealna para
Maria i Piotr Curie bardzo się kochali, byli bardzo szczęśliwi. Łączyła ich także miłość do chemii i fizyki.

Rowery
Był rok 1895.  W podróż poślubną  z mężem, Piotrem w okolice Ile-de- France  Maria wybrała się na rowerach, które otrzymali w prezencie ślubnym. Skróciła długą suknię i jeździła bez kapelusza  łamiąc  ówczesne obyczaje. Zakrawało to na skandal obyczajowy. Na rowerze dojeżdżała Maria do pracy na uczelnię i do laboratorium.

Rysy
W 1899r Maria wraz z Piotrem wspięli się na najwyższy szczyt Tatr. Był to wielki wyczyn w czasach,  kiedy nie istniały jeszcze tatrzańskie szlaki.

Córki
Maria miała dwie córki Irenę  i Ewę. Irena była fizykiem, laureatką nagrody Nobla. Niestety swoje zainteresowania naukowe przypłaciła  chorobą.  Zmarła na białaczkę w 1956 r. Ewa była dziennikarką, pianistką, pisarką. W 1937 r napisała biografię swojej matki Madame Curie, sfilmowaną później przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer.

Einstein
Maria przyjaźniła się z Albertem Einsteinem. Po tragicznej śmierci Piotra Curie   wędrowali po Alpach,  a w latach dwudziestych razem żeglowali po Jeziorze Genewskim.

„Pani Curie jest – z wszystkich ludzi na świecie – jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem”powiedział.

Romans
Kilka lat po śmierci męża Maria miała romans z Paulem Lagevinem, żonatym francuskim fizykiem. Był to skandal obyczajowy. Dokuczali jej dziennikarze,  piętnowano jej zachowanie a Komitet Noblowski starał się zniechęcić Marię do przyjazdu do Sztokholmu po odbiór jej drugiej nagrody Nobla. Einstein jako jeden z nielicznych stanął w obronie Marii.

Prawo jazdy na ciężarówkę
W czasie I wojny światowej, Maria zrobiła prawo jazdy by osobiście prowadzić jedną z 20 ciężarówek z aparatami Roentgena, by prześwietlać rannych żołnierzy.

Kobieta wyjątkowa
Dzięki jej odkryciom już na początku XX wieku udało się wyleczyć raka szyjki macicy, upowszechniono badania RTG. Ona wprowadziła do naukowego słownika pojęcie PROMIENIOTWÓRCZOŚCI.  W 1995 roku prochy Marii i jej męża spoczęły w paryskim Panteonie. Trumna jest z ołowiu dlatego, że jej ciało wciąż promieniuje. Jej rzeczy osobiste oraz notatki również są skażone radem 226, którego okres połowicznego rozpadu wynosi 1600 lat.

(foto: pixabay)

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok