W kolejnym odcinku cyklu „Pomysł na wakacje w mieście” zapraszamy do Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej. 

Jest to  nowoczesny obiekt wyposażony w infrastrukturę wystawienniczą oraz kompleksowo wyposażone sale konferencyjne i szkoleniowe. Celem strategicznym funkcjonowania Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego w Białymstoku jest zagospodarowanie obecnego ruchu turystyczno-pielgrzymkowego oraz aktywne kreowanie jego wzrostu. Działalność Centrum przyczynia się do zwiększenia wykorzystania walorów kulturalno-religijnych Białegostoku i województwa podlaskiego – czytamy na stronie internetowej instytucji.

Obecnie w Centrum można obejrzeć kilka  niewielkich, ale ciekawych  wystaw:

I piętro.

– „Duchowieństwo Archidiecezji Wileńskiej w fotografii z przełomu XIX i XX wieku”  (czynna do 11.08.2017) – przedstawia  historię Archidiecezji poprzez sylwetki kapłanów zachowane na fotografiach.

– „Japonia, której nie znamy”  (czynna do 16.08.2017)  –  prezentuje heliograwiury ukazujące kulturę Japonii, tradycyjne stroje, fryzury, narodowe instrumenty muzyczne. Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych Pana Wojciecha Łuniewskiego.

– „Parafie Diecezji Grodzieńskiej na szlaku Białostockich Pielgrzymów”  (czynna do 18.08.2017) – prezentuje zdjęcia parafii położonych na terenie Archidiecezji Grodzieńskiej, tych które znajdują się na szlaku Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki Białystok – Grodno – Wilno.

– „Podróże z Napoleonem – widoki Guberni Kieleckiej” (czynna do 04.09. 2017) wystawa prac Napoleona Ordy z kolekcji ks. Tomasza Zubryckiego przedstawia wybrane litografie z „Albumu widoków historycznych Polski”, miejsc historycznych od początku chrześcijaństwa w Polsce (r. 965), ruiny zamków obronnych z czasów wojen tureckich, tatarskich, krzyżackich, kozackich i szwedzkich.

„Lichtarze” (czynna do 04.09.2017) – prezentuje zbiór zabytkowych lichtarzy pochodzących z kolekcji prywatnej z XVII – XIX wieku.

 „Ksiądz Michał Sopoćko patron Białegostoku” – to  największa wystawa Centrum.  Kilkanaście plansz przedstawia dokładnie  życiorys błogosławionego. Od dzieciństwa i lat młodzieńczych, studia w Wilnie, pierwszą parafię, posługę kapłana wojskowego i studia w Warszawie, pracę na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, spotkanie z Faustyną i namalowanie wizerunku Jezusa Miłosiernego, czasy II wojny światowej, przyjazd do Białegostoku i pracę w Seminarium Duchownym, posługę kapłańską i starania o rozwój kultu, po beatyfikację i miejsca kultu Jezusa Miłosiernego na całym świecie. Zawiera wiele zdjęć przedstawiających poszczególne etapy życia księdza.

W każdy pierwszy czwartek miesiąca, o godz. 15:00 można obejrzeć 36 min. film dokumentalny Janusza Blanka,  pt. „Ks. Michał Sopoćko  i jego Miasto Miłosierdzia”.

II piętro.

– „Wymaluj obraz podpisem – „Jezu Ufam Tobie”. Najbardziej znane wizerunki Jezusa Miłosiernego”. (czynna do 31.01.2018)wystawa opisuje i przedstawia najbardziej znane wizerunki Jezusa Miłosiernego: obraz z Wilna, Krakowa oraz obrazy namalowane z polecenia ks. Michała Sopoćki znajdujące się obecnie w Kaliszu, w białostockiej Archikatedrze, Domu Arcybiskupów Białostockich oraz w Kolegiacie Sokólskiej

Zwiedzający wystawę mogą się również zapoznać z multimedialną prezentacją przedstawiającą wizerunki Jezusa Miłosiernego na świecie.

W szklanej gablocie  można zobaczyć rzeczy osobiste ks. Sopoćki: walizkę, parasol, koloratkę i kapcie.

Warto odwiedzić i poznać Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne. W ciągu roku odbywa się tu wiele spotkań, wystaw, koncertów.

Centrum mieści się przy ul. Kościelnej 1A, czynne jest od  poniedziałku do piątku, godziny zwiedzania 9:00 – 15:00. Wstęp wolny. W budynku znajduje się winda.

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok