Temat dotyczący podstawowych zasad bezpiecznego grzybobrania przypominany jest przez Państwową Stację Sanitarną co roku wiosną i jesienią. Niestety, temat bezpiecznego wyjścia na grzybobranie jest nadal mało dostrzegalny.

plakat

Sezon na grzyby w pełni. Październik to czas borowików, kań, maślaków, podgrzybków i koźlarzy. Zwolenników grzybobrania jest wielu. Grzyby cenimy nie tylko ze względu na ich walory smakowe i zapachowe. Pobyt w lesie jest również świetną formą aktywnego wypoczynku. Okazją do bycia razem z najbliższymi i przyjaciółmi.

Podstawowe zasady zbierania grzybów na ogół znamy. Państwowa Inspekcja Sanitarna w mediach oraz za pośrednictwem plakatów i ulotek informuje nas o bezpiecznych zasadach zbierania grzybów.
Mniej informacji dociera do nas w związku z bezpiecznym wyjściem na grzybobranie, a jest to temat również bardzo ważny. 

W minionym tygodniu, kiedy byłam na grzybobraniu, spotkała mnie niezbyt przyjemna przygoda. Szukając swoich ulubionych maślaków oddaliłam się od męża. Nie zwracałam na to uwagi. Maślaki były ważniejsze. Kiedy mój koszyk się w połowie zapełnił, zorientowałam się, że nie widzę męża w zasięgu wzroku. Zaczęłam go przywoływać, ale niestety, bez skutku. Ogarnęła mnie panika. Nie miałam przy sobie telefonu. Zazwyczaj mam go przy sobie w czasie grzybobrania. Jednak tego fatalnego dnia miałam na sobie kurtkę, która miała kieszenie bez zamka. Telefon zostawiłam w samochodzie. Nie chciałam go zgubić. To była z mojej strony duża lekkomyślność. 

Powoli opanowałam panikę. Postanowiłam spróbować wrócić w miejsce, z którego się oddaliłam. Miałam szczęście. W powrocie pomogły mi wrzosy. Zapamiętałam kępy fioletowych wrzosów, wzdłuż których szłam szukając maślaków. Po około 15 minutach usłyszałam głos męża. Byłam uratowana. Zatrzymałam się, odpowiedziałam na wołanie i czekałam na jego przybycie.

Zdarzenie to dało mi dużo do myślenia. Zbiegiem okoliczności trafiła do moich rąk ulotka o 10 zasadach bezpiecznego wyjścia na grzyby. Z wielkim zainteresowaniem zapoznałam się z jej treścią. Ulotka została opracowana i wydrukowana przez Fundację ITAKA. Myślę, że z zasadami bezpiecznego wyjścia na grzyby chętnie zapoznają się również czytelnicy podlaskisenior.pl

10 ZASAD bezpiecznego wyjścia NA GRZYBOBRANIE:

  1. Staraj się nie wychodzić na grzyby samemu. Podczas zbierania grzybów pozostań w kontakcie wzrokowym z towarzyszami.
  2. Poinformuj bliskich, gdzie się wybierasz, i o której planujesz wrócić. 
  3. Sprawdź na mapie obszar, na którym zamierzasz zbierać grzyby. Zapoznaj się ze szlakami i trasami prowadzącymi do głównych dróg.
  4. Jeśli nie znasz dobrze terenu trzymaj się szlaku, miej w zasięgu wzroku główną ścieżkę. Zwracaj uwagę również na punkty orientacyjne, elementy charakterystyczne w danym terenie. Jeśli się zgubisz – mogą być one cenną wskazówką dla służb ratunkowych. 
  5. Miej przy sobie naładowany telefon. Może się też przydać: gwizdek, latarka, kompas i powerbank. 
  6. Ubierz się adekwatnie do warunków pogodowych. Pamiętaj o ciepłej, przeciwdeszczowej odzieży i obuwiu oraz elementach odblaskowych. 
  7. Jeśli wychodzisz na dłużej, zabierz ze sobą prowiant i coś ciepłego do picia. Pamiętaj również o butelce wody. 
  8. Zaplanuj wyjście na grzybobranie w godzinach porannych lub w ciągu dnia. Nie wychodź zbyt późno, nie ryzykuj, że w lesie zastanie cię zmierzch.
  9. Jeśli się zgubisz – nie panikuj. Zadzwoń do rodziny i na numer alarmowy 112. 
  10. Jeśli usłyszysz głosy lub zobaczysz światła – zostań w miejscu i zacznij gwizdać lub głośno wołać.

Myślę, że znajomość 10 ZASAD bezpiecznego wyjścia NA GRZYBOBRANIE sprawi, że nasza wyprawa  na grzyby będzie przyjemną i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu.

W ulotce tej podana jest jeszcze jedna, bardzo ważna informacja. Otóż, jeśli nasz bliski wybrał się na grzybobranie i nie wrócił o umówionej porze oraz nie ma z nim kontaktu, powinniśmy natychmiast rozpocząć poszukiwania. 

Jak najszybciej powinniśmy zgłosić zaginięcie na Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Jeśli nasz bliski się odnajdzie możemy odwołać zgłoszenie i nie poniesiemy z tego powodu żadnych konsekwencji. W przypadku zaginięcia bliskiej osoby możemy skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Fundację ITAKA (tel. +48 22 654 70 70).

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok