Podlaska poezja zagościła na dobre w  Klubie Czytelniczym Ex Libris. Podczas najbliższego spotkania rozmawiać będziemy o najnowszym tomiku poetyckim Eligiusza Buczyńskiego „On” i powieści historycznej „Po wsze czasy” Iwony Menzel.  Eligiusz Buczyński będzie gościem spotkania, odpowie na pytania klubowiczów  i przeczyta wybrane wiersze. Gwarantujemy swobodną atmosferę rozmów przy kawie i herbacie. Będzie też okazja do wygrania nagród książkowych w mini konkursach związanych z literaturą.

Eligiusz Buczyński – to mieszkający w Białymstoku poeta, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Laureat ogólnopolskich konkursów literackich. Autor czterech tomów wierszy: „Oddechy” (2006), „duch osobny” (2014), „Konik morski” (2015), „On” (2018). Publikował między innymi w: „Portrecie”, „Odrze”, „Interze”, „Akancie”, „Cegle”, „Epei”, „Bibliotekarzu Podlaskim”. Wielbiciel Julii Hartwig.

„To spójny i bardzo osobisty tomik, do czytania w całości i w pojedynczych epizodach. Jest w nim wszystko, co przynieść powinna  dobra poezja: zaintrygowanie, tajemnicę i dobrze skonstruowane obrazy” – napisał o tomiku Artur Jan Szczęsny.

Kim jest „On”? Jeżeli po lekturze tomiku Eligiusza Buczyńskiego nie znajdziemy odpowiedzi na to pytanie, będzie okazja zapytać o to bezpośrednio autora na spotkaniu w Klubie.

Po raz pierwszy w Klubie Ex Libris zaprosimy do rozmowy do powieści historycznej, której akcja dzieje się w Białymstoku po  upadku powstania styczniowego. Powieść „Po wsze czasy” Iwony Menzel jest nominowana do nagrody literackiej Wiesława Kazaneckiego. Iwona Menzel, z zawodu architekt wiele lat  mieszkała w niemieckim Darmstadt. Zafascynowana Podlasiem,  zaczęła zgłębiać  jego dziedzictwo kulturowe i historię.  W powieści „Po wsze czasy”  śledzimy historię poprzez doświadczenia życiowe Augusty, głównej bohaterki książki, która w młodości trafia na zachodnie rubieże Imperium Rosyjskiego, do Białegostoku.

Ideą Klubu Ex Libris jest promowanie czytelnictwaa wartościowej literatury. W tym roku stawiamy na regionalną poezję i na spotkania klubowe zapraszać będziemy poetów.  Zależy nam na integracji wielopokoleniowej wokół wartościowych utworów literackich. Wierzymy, że literatura – ambitna, oryginalna, głęboko osadzona w historii i obyczajowości naszego regionu – jest szansą na międzypokoleniowy dialog.  Moderatorami spotkania są  Bożena Bednarek i Dominik Sołowiej ze Stowarzyszenia Szukamy Polski.

Spotykamy się 26 marca o 18.00  w restauracji-galerii „Kwestia Czasu” , Białystok, Plac NZS 1 (budynek UwB). Wstęp wolny.

Organizatorem Klubu Czytelniczego Ex Libris jest Stowarzyszenie Szukamy Polski a  partnerami Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku i Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Patronat medialny –  Polskie Radio Białystok i portal podlaskisenior.pl
                                    (foto: Joanna Żemojda, Polskie Radio Białystok)

A to link do audycji Doroty Sokołowskiej i rozmowy z poetą

Polecam posłuchanie, bo kilka utworów z tomu On czyta autor i dziennikarka.

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora