„Igłą malowane”- to tytuł wystawy prac Zbigniewa Puchalskiego. Wernisaż wystawy odbył się 20 lutego 2018 r., w galerii Działu Sztuk Plastycznych WOAK w Białymstoku, przy ul. Kilińskiego 8.

Zbigniew Puchalski jest artystą amatorem. Urodził się Bydgoszczy. Mieszkał we Wrocławiu, Rzymie, Frankfurcie nad Menem i Białymstoku. Zauroczony okolicą Narwi, w 1999 r. osiadł w Uhowie koło Łap.

Haftem krzyżykowym zajmuje się już 22 lata. Haftować zaczął, jak mówi, z nudów. Woził busem pasażerów na Lotnisko Okęcie i często godzinami musiał na nich czekać. Postanowił czymś się zająć i wtedy wpadł na pomysł, że poprosi żonę, aby nauczyła go haftować. Zawsze podziwiał i jednocześnie zazdrościł jej tej umiejętności. Haftowanie tak bardzo go wciągnęło i tak je polubił, że wykonuje je do dziś, już na emeryturze. Inspiracją do powstania prac są zrobione przez niego zdjęcia, głównie pejzaże i portrety.

Na wyhaftowanie jednego obrazu potrzebuje około jednego miesiąca czasu, np. obraz przedstawiający las składa z 120 tys. krzyżyków, do jego wykonania użył 146 różnych odcieni nici.

Zbigniew Puchalski był wielokrotnie nagradzany w Ogólnopolskim Konkursie „Igłą malowane”. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Wykonuje również obrazy na zamówienie. Swoje prace prezentował kilkakrotnie w Uhowie, Łapach i Białymstoku.

W swoim domu prowadzi prywatną galerię prac, którą można zwiedzać po telefonicznym uzgodnieniu.

Goście oglądający wystawę byli pod wielkim wrażeniem umiejętności artysty, jego cierpliwości i pracowitości. Warto zobaczyć te pięknie malowane igłą obrazy i obrazki przedstawiające domy z kolorowymi ogródkami, wijące się strumyki, łąki z bujną roślinnością.

Wystawa potrwa do 16 marca 2018 r.

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok