Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza 16 marca 2022
o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Jerzym Binkowskim, połączone z koncertem „W drodze z Damaszku” (Maria Skurjat-Silva – fortepian, Jerzy Binkowski – narracja). Wydarzenie odbędzie się w ramach VI Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki”. 

Maria-Skurjat-Silva-i-Jerzy-Binkowski-Fot.-archiwum-prywatne-pianistki.

Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszego tomu Jerzego Binkowskiego „Ave”, wydanego przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. 

Marta Kozłowska o tomie „Ave” Jerzego Binkowskiego: 

Światło i przyjemna, nieoślepiająca jasność bijącą z każdego wersu –  to dzięki akceptacji swojej życiowej misji i zgody na obraną drogę. Autor „Ave” z niezwykłą pieczołowitością i pietyzmem zadbał o każde słowo. Nie ma tu przypadkowości. Książka jest prawdziwą ucztą duchową.

Maria Skurjat-Silva – ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie. Po studiach rozpoczęła pracę pedagogiczną w Warszawskiej Akademii Muzycznej, jednocześnie koncertując – jako solistka i kameralistka. Odbyła kilkakrotne tournée koncertowe po USA, a także w Kanadzie. Koncertowała także w Chinach, w krajach Ameryki Południowej oraz Europie. 

W 1994 r. otrzymała nagrodę na Festiwalu Muzycznym w Cannes za nagranie płyty „Farewell my love”, zawierającej utwory angielskiego kompozytora i pianisty Davida Browna,
a w 1995 r. za nagranie płyty „Spiritual dimensiones”. W 2000 r. nagrała płytę zatytułowaną „Dla Ciebie zstąpiłem z Nieba” z utworami Fryderyka Chopina, w połączeniu z tekstami z Dzienniczka św. Faustyny. Płyta została dedykowana i wręczona osobiście Ojcu Św. Janowi Pawłowi II w kwietniu 2001 r. Kolejna płyta „Fascinated with Chopin” zawiera utwory Fryderyka Chopina. 

Pianistka wykonuje także solowe recitale, które wypełnia bogaty repertuar muzyki fortepianowej od utworów: Bacha, Mozarta, Beethovena, mistrzów epoki romantyzmu, impresjonizmu, po utwory muzyki współczesnej, jak również koncerty fortepianowe z towarzyszeniem orkiestry, m.in. z Orkiestrą im. Józefa Elsnera w Warszawie, z którą artystka regularnie koncertuje. Występuje także w duecie ze swoim synem pianistą Mauricio Silva. Pianistka prowadzi również działalność edukacyjną, wykonując koncerty dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z poetą Jerzym Binkowskim, tworząc programy poetycko-muzyczne. Jednym z ostatnich wspólnych dzieł była prezentacja poematu „Głosy z pustyni” w połączeniu z muzyką Debussy’ego na Festiwalu Ostrołęckie Operalia.

Jerzy Binkowski – poeta, psycholog, reżyser teatralny. Autor m.in. „Kantaty przemienienia” (2014), „Totus Tuus – CałyM Twój” (2016), „Złoty ciężar snu” (2018), „Wiejska ballada” (2020). 

UWAGA! Wydarzenie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego (dezynfekcja rąk, maseczki ochronne). 

Główny organizator VI Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki”: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Współorganizator: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Partnerzy: Stowarzyszenie Szukamy Polski, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Wydawnictwo Paśny Buriat, Fundacja Grający Białystok Johnny’ego.

(źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego)

zredagowała: Lija Półjanowska
Redakcja Podlaskiego  Seniora Białystok