W październiku Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku na swój fanpage na Facebooku , na kurs dla otwartych głów „Książka przyszłości” z Miłką Malzahn. Kurs składa się z sześciu mini wykładów i skierowany jest do dorosłych odbiorców. 

afisz

Harmonogram: 

1. 13.10.2020 r., godz. 10.00 – W jaki sposób książka łączy sfery konkretu i szaleństwa, czyli intelektu i ducha – i co z tego mamy?
2. 16.10.2020 r., godz. 10.00 – Świat wyobrażony – podstawy tej gry, kręte ścieżki i niesamowite możliwości (osobista współpraca z książką) oraz radosne wakacje w jaskini Platona.

3. 20.10.2020 r., godz. 10.00 – Samotność czytającego kontra samotność piszącego, czyli wspólna, bardzo zatłoczona płaszczyzna (pierwsze książki na tej Ziemi). 

4. 23.10.2020 r., godz. 10.00 – Treści płynące „z głowy do głowy – tybetańskie „termy umysłu” i inne ludzkie sposoby na przekazywanie opowieści poza czasem i przestrzenią (czyli samo sedno bajania).

5. 27.10.2020 r., godz. 10.00 – Niekonwencjonalne biblioteki: Biblioteka liści palmowych, Biblioteka Aleksandryjska, biblioteki naszych głów (zagadki pamięci). 

6. 30.10.2020 r., godz. 10.00 – Podsumowanie i ćwiczenia z wyobraźni: obrazy holograficzne, myślografia i inne pomysły na nowe formy dla książki przyszłości.

dr Miłka Malzahn – autorka ośmiu książek pisanych w duchu magicznego realizmu, uprawiająca magię informacyjną na płaszczyźnie dziennikarskiej (Polskie Radio Białystok), specjalistka o filozofii mistycznej (obroniła doktorat z filozofii rosyjskiej), jest filozofem szydełkującym (specjalna technika myślicielska wykorzystująca starożytną technikę dochodzenia po nitce do kłębka), sztukę dziennikarską uprawia od 1994 roku, ale ma na swoim koncie dwie trip-hopowe płyty; prowadzi warsztaty ze sztuk pokrewnych pisaniu, pisze piosenki, ceni sobie inspirujące współprace, ma słabość do awangardowych form teatralnych. Nieustannie pisze, tworzy też dźwiękową książkę podcastu zatytułowaną Dziennik zmian; sporo publikuje. 

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Bibliotek@ON”, na który Książnica Podlaska otrzymała dofinansowanie w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”. 

Partnerem zadania jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Region Olsztyńsko-Białostocki. 

Partnerzy medialni projektu: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Wrota Podlasia, podlaskisenior.pl, BIA24, „Epea. Pismo literackie”.

(źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego)

opracowanie: Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok