Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku Beata Zadykowicz zapraszają na Narodowe Czytanie 2023, które odbędzie się 9 września 2023 r. o godz. 11:00 w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki Stanisława Moniuszki w Białymstoku przy ul. Odeskiej 1. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

Na pierwszym planie Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki. W tle siedząca publiczność.

W Narodowym Czytaniu wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury, duchowieństwo oraz mieszkańcy województwa podlaskiego. W programie m.in.: wspólnie czytanie fragmentów powieści, kiermasz książek za 2 złote, bezpłatne wejście na taras widokowy Opery i Filharmonii Podlaskiej, atrakcje przygotowane przez Instytucje Kultury Województwa Podlaskiego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

Za koncepcję artystyczną wydarzenia, scenariusz i reżyserię odpowiada Rafał Supiński – aktor i wokalista Opery i Filharmonii Podlaskiej. Oprawa muzyczna: Max Fedorov. Imprezę poprowadzi Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta i krytyk literacki.

Na uczestników wydarzenia, którzy zdecydują się przeczytać fragment utworu przed publicznością, czekają atrakcyjne nagrody (m.in. bilety wstępu do teatrów i opery oraz bezpłatne wejściówki do muzeów biorących udział w akcji).

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy

– podkreślił w liście okolicznościowym Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do wspólnej lektury.

Siedząca publiczność, w tle logo Województwo Podlaskie

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Organizatorem Narodowego Czytania jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Współorganizatorzy: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr Wierszalin, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Podlaski Instytut Kultury, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum – Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

Patronat medialny: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, BIA24, Portale podlaskisenior.pl i proanima.pl, Radio Jard.

Plakat Narodowe Czytanie

WSTĘP WOLNY.
PLAN WYDARZENIA:
– godz. 10:00-11:00 oraz 12:00-14:00 – kiermasz książek za 2 złote
– od godz. 10:00 prezentacja atrakcji przygotowanych przez Instytucje Kultury Województwa Podlaskiego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku
– godz. 11:00 – oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania w udziałem zaproszonych gości
– ok. godz. 12:00 – czytanie fragmentów powieści „Nad Niemnem” przez publiczność (atrakcyjne nagrody)
– godz. 12:00–14:00 – poczęstunek lodami rzemieślniczymi – do wyczerpania porcji
– godz. 12:00–14:00 – bezpłatne wejście na taras widokowy Opery i Filharmonii Podlaskiej wyłącznie dla uczestników Narodowego Czytania (bezpłatne wejściówki będą rozdawane po zakończeniu części oficjalnej)

Źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Opracowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok