Opera i Filharmonia Podlaska obchodzi piąte urodziny! Dokładnie pięć lat temu rozpoczęła działalność pod dachem budynku zaprojektowanego przez pracownię architektoniczną prof. Marka Budzyńskiego, stając się największą instytucją artystyczną w północno-wschodniej Polsce

W programie obchodów: koncerty, zwiedzanie budynku, spotkanie z artystami, panel dyskusyjny oraz na zakończenie tort urodzinowy.

30 wrzesnia

OPERA TO MOJA BAJKA – koncert z piosenkami z bajek Opery i Filharmonii Podlaskiej w wykonaniu Karoliny Kuklińskiej, Rafała Supińskiego, Macieja Nerkowskiego, Bartłomieja Łochnickiego, Wojciecha Ziółkowskiego oraz muzyków OiFP. W programie ulubione piosenki najmłodszych widzów z bajek muzycznych Brzydki Kaczorek i Adonis ma gościa

WSTĘP WOLNY.

12.00 | FOYER

OPERA SIĘ OTWIERA – zwiedzanie budynku przy Odeskiej 1

Podczas zwiedzania opery będzie można w sali kameralnej pod okiem garderobianej Barbary Rożko zobaczyć i przymierzyć kostiumy, zwiedzić dużą scenę i zobaczyć z bliska scenografię do Doktora Żywago. (Na urodzinowe zwiedzanie opery nie ma już miejsc)

We wnętrzu Opery i Filharmonii Podlaskiej powstaje mural. Jego autorem jest artysta Sylwester Łukaszuk, który jest między innymi autorem projekcji multimedialnych w nowej produkcji OiFP Doktor Żywago. Artysta inspirując się dotychczasowymi realizacjami na scenie Opery przygotował projekt muralu, który sam wykona. Nie jest to forma zamknięta, projekt będzie miał swoją kontynuację. Mural zlokalizowany jest w przestrzeni na co dzień niedostępnej dla widzów, ale będzie jednym z punktów „Tajemnic Opery”, czyli wycieczek po Operze dla grup zorganizowanych.

13.00–16.00 | FOYER | DUŻA SCENA | SCENA KAMERALNA

KULTURA W DOBREJ FORMIE – spotkanie z artystami: Agnieszką Przekupień (Lara w Doktorze Żywago, Andrzejem Makalem (kierownikiem artystycznym Big Bandu OiFP), Maciejem Nerkowskim (Liberiuszem w Doktorze Żywago), Julią Dmochowską (dziecięca rola Kateriny w Doktorze Żywago) oraz specjalistów, którzy o artystów dbają: Barbarą Rożko (szefową garderobianych w OiFP) i Martą Lewkowską (szefową charakteryzacji) poprowadzi Magdalena Gołaszewska, dziennikarka TVP3 Białystok.

16.00 | RESTAURACJA FORMA

WSTĘP WOLNY.

1 października

12.00 | DUŻA SCENA

KORCZAK”- w wersji koncertowej.

Obowiązują bilety– można je kupić w kasach oraz on-line.

14.00 | DUŻA SCENA

SCHRON ATOMOWY CZY DUMA REGIONU? OPERA W ARCHITEKTURZE MIEJSKIEJ I ŚWIADOMOŚCI MIESZKAŃCÓW – panel dyskusyjny z udziałem: Damiana Tanajewskiego – dyrektora OiFP, Grzegorza Berniaka – dyrygenta OiFP, Macieja Żywno – Wicemarszałka Województwa Podlaskiego, Andrzeja Kłopotowskiego – dziennikarza, Adama Tureckiego – architekta, Katarzyny Niziołek – socjologa, Rafała Supińskiego i Tomasza Steciuka – solistów OiFP poprowadzą Dorota Sokołowska – dziennikarka Radia Białystok i Ilona Karpiuk – OiFP.

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza do dyskusji – jak mieszkańcy oceniają obecność Opery na mapie Białegostoku i czy spełnia ich oczekiwania? Na te i inne pytania, mamy nadzieję, znaleźć odpowiedź podczas urodzinowego panelu dyskusyjnego. Po dyskusji sadzenie drzew na błoniach opery.

WSTĘP WOLNY.

15.00 | FOYER

ZAPRASZAMY NA TORT URODZINOWY!

WSTĘP WOLNY!

(źródło i zdjęcie: Opera i Filharmonia Podlaska)

opracowanie Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok