Od 5 maja 2022 roku Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na cykl spotkań pt. „PROaktywnie z książką”, poświęconych promowaniu postaw proekologicznym, prozdrowotnym, prorodzinnym oraz oczywiście czytelnictwa i literatury.

Znani autorzy książek: Tomasz Samojlik, Boguś Janiszewski, Joanna Krzyżanek, Marta Fox, a także psycholog Jarek Żyliński i edukatorka prozdrowotna Marzena Żurek przeprowadzą zajęcia edukacyjne, warsztaty literacko-kulinarne, grywalizacyjne, psychologiczne i wezmą udział w spotkaniach autorskich. Wydarzenia będą miały miejsce w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej w Białymstoku przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 14A, w kilku wybranych miejskich filiach bibliotecznych i  bibliotekach województwa podlaskiego w: Surażu, Poświętnem, Czyżach, Perlejewie, Suwałkach, Mońkach, Nowince i Płaskiej. Projekt „PROaktywnie z książką” będzie realizowany dzięki dotacji, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki 2022”. Adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych, szczególnie w wieku 60+.

Seniorom szczególnie polecamy spotkanie z edukatorką żywieniową i promotorką zdrowego stylu życia, autorką książki „Dieta dorosłego człowieka” – Marzeną Żurek. Pod hasłem „Czytanie remedium na wszystko – jak poprawić swój komfort życia?” 1 czerwca w Filii nr 7 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku przy ulicy Zielonogórskiej 2 o godzinie 17.00 i 2 czerwca w Bibliotece Publicznej w Mońkach o godzinie 11.00 odbędą się warsztaty na temat prawidłowego komponowania pełnowartościowych posiłków i prozdrowotnych korzyści wynikających z czytania. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, czy to prawda, że literatura ma działanie przeciwbólowe, niweluje stres, pomaga leczyć depresję, poprawia sen i wydłuża życie.

Projekt „PROaktywnie z książką” obejmuje następujące wydarzenia:

  1. Na ratunek Mateczce Ziemi – spotkanie z Tomaszem Samojlikiem oparte na autorskim komiksie „Na ratunek Mateczce Ziemi”, który w lekkiej formie pokazuje poważny problem, przed którym stoi cała ludzkość – ochronę przyrody i klimatu
  2. Dobre rady na odpady – spotkanie autorskie z Bogusławem Janiszewskim połączone z interdyscyplinarnym warsztatem dla dzieci na bazie książki „Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią. Bo często sami nie widzą”. Najmłodsi czytelnicy zapoznają się z zagadnienieniami zanieczyszczenia środowiska naturalnego i właściwej segregacji odpadów.
  3. Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią – spotkanie warsztatowe dla młodzieży z Bogusławemąż Janiszewski inspirowane książką „Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią. Bo często sami nie wiedzą”. Uczestnicy warsztatu wezmą udział w grupowej grze biznesowej przygotowanej przez autora, która ma na celu uświadomienie odbiorcom wpływu człowieka na degradację środowiska, w tym na zmiany klimatyczne.
  4. Czytanie remedium na wszystko – jak poprawić swój komfort życia? – Marzena Żurek, autorka książki „Dieta dorosłego człowieka” oraz doradca i edukator żywieniowy, podczas spotkania z seniorami opowie o zasadach zdrowego stylu życia i prawidłowego komponowania pełnowartościowych posiłków oraz o prozdrowotnych wartościach literatury.
  5. Gotowanie z Cecylką Knedelek i Ignasiem Ziółkiem – warsztaty literacko-kulinarne dla dzieci, które poprowadzi Joanna Krzyżanek. W ich trakcie najmłodsi będą mieli okazję poznać świat smaków i bajkowo opisanych przepisów na pyszne potrawy.
  6. Dobre maniery z rodziną Wafelków – zajęcia z Joanną Krzyżanek kierowane do dzieci będą krążyć wokół tematów savoir-vivre’u i zachowywania się w różnych sytuacjach. W ich trakcie autorka zaprezentuje swoje dwie książki: „Rodzina Wafelków. Porady na dziecięce sprawy” i „Dobre maniery dla dzieci. Rodzina Wafelków.
  7. Komunikacja międzypokoleniowa – rozmowy bezproblemowe – warsztat z psychologiem na temat porozumiewania się i wzajemnego zrozumienia między młodszymi a starszymi w rodzinie i miejscu pracy.
  8. Wolni od uzależnień – warsztaty z elementami wykładu skierowane do młodzieży.

Dzięki bohaterom książek Marty Fox uczestnicy spotkania poznają funkcjonowanie człowieka uzależnionego od różnych substancji i zachowań.

  1. Młodzież wobec wyzwań codzienności – spotkanie autorskie z Martą Fox skierowane do młodzieży, którego tematem przewodnim będą problemy, z którymi borykają się na co dzień młodzi ludzie.
  2. Najnowsza literatura dla młodzieży wobec wyzwań współczesności – co mówi o nastolatkach? Jak dotrzeć z literaturą do młodzieży? – spotkanie z dr Anną Czernow – badaczką literatury dziecięcej i młodzieżowej – adresowane do: rodziców, seniorów, bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów kultury i studentów.

Wydarzenia w ramach projektu „PROaktywnie z książką” potrwają do 5 października.

Szczegółowe informacje na temat spotkań już niebawem na stronie internetowej www.ksiaznicapodlaska.pl i profilu facebookowym Książnicy Podlaskiej.

Główny organizator: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Współorganizator: Podlaski Okręg Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Partnerzy medialni: Wrota Podlasia, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, podlaskisenior.pl, „Głos Bibliotek Publicznych Województwa Podlaskiego”

Plakat PROaktywnie z książką

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Zredagowała Marianna Kalinowska-Michno

Podlaska Redakcja Seniora Białystok