W ramach imprez towarzyszących Festiwalowi Literackiemu Autorzy i Książki, zapraszamy na Spotkanie autorskie z Jolantą Marią Dzienis, które odbędzie się w środę 12 lutego 2020 roku o 15.30 w Książnicy Podlaskiej, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A, w Dziale Zbiorów Specjalnych, II piętro.

Jolanta Maria Dzienis to białostoczanka po studiach politechnicznych. Jest redaktorką portalu podlaskisenior.pl; pisze wiersze i opowiadania, dba też o dział Twórczość na Podlaskim Seniorze.

Jej poezja zapada głęboko w duszę i nie pozwala o sobie zapomnieć. Maluje ona piórem, jak najwspanialszy artysta, używając niesamowitych kolorów i nieziemskich odcieni wszystkich barw. Na Podlaskim Seniorze pisze o sobie tak:

„Poetka, przekorna panienka
Zakochana w kolorach i dźwiękach
Wszystko, co sercem poczuje
Słowami maluje, maluje…”

Jest laureatką wielu konkursów literackich, w tym wielokrotną triumfatorką konkursu Srebro nie Złoto. W V edycji konkursu zdobyła 2. miejsce w kategorii ogólnej za wiersz Majowe Filippi i 1. miejsce w kategorii specjalnej Właśnie tu – za wiersze A ta moja ziemia… i Targ w Tykocinie. Zdobyła też nagrodę specjalną Książnicy Podlaskiej, w postaci spotkania poetki z czytelnikami, organizowanego w ramach Festiwalu Literackiego. Jej nagrodzone utwory można znaleźć w dziale Srebro nie Złoto naszego portalu.

Poezję i opowiadania Jolanty Marii Dzienis publikowano w witrynach internetowych Kronikarz – Magazyn Obywatelski, Twoje Wiadomości, australijskim Puls Polonii, kanadyjskim Polonia News Magazine i portalu podlaskisenior.pl . W Brazylii wiersze Jolanty Marii Dzienis przetłumaczono na portugalski i na język Indian Kaingang. Od 2011 roku brazylijskie radio Vale de Sol FM w niedzielnych programach – Moment Polski – Głos Potomka, cyklicznie poświęca audycje Jej twórczości.

Utwory tej wspaniałej poetki ukazały się zarówno w kilku antologiach i almanachach, jak i w kwartalniku Najprościej, Kajetach Starobojarskich oraz w trzech autorskich tomikach: Mgnienie, Z zaczarowanej polany, Odłamki czasoprzestrzeni. Znany muzyk Andrzej Zarycki skomponował melodię do jednego z Jej wierszy pod tytułem Zapomniana melodia.

Serdecznie zapraszamy na to spotkanie, otuli ono Was tajemniczą mgłą i paletą barw, jakiej nie znacie, wprawi w doskonały nastrój i pozwoli dotrwać w dobrym humorze do wiosny.

(foto: Agnieszka Sadowska)

Janina Żarnowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok