Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza m.in. na zajęcia edukacyjne dla dzieci, oprowadzanie kuratorskie po Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, koncert charytatywny na rzecz Ukrainy oraz na sesję naukową poświęconą historii osadnictwa żydowskiego w Tykocinie.

Program wydarzeń oraz szczegółowe informacje poniżej ↓

Wydarzenia

 SESJA NAUKOWA „PIĘĆSET LAT OSADNICTWA ŻYDOWSKIEGO W TYKOCINIE 1522-2022”
24 marca 2022 r., godz. 11.00, Wielka Synagoga w Tykocinie (ul. Kozia 2)

Wstęp wolny

Zapraszamy na sesję naukową poświęconą historii osadnictwa żydowskiego w Tykocinie. Pretekstem do spotkania jest pięćsetna rocznica sprowadzenia do Tykocina pierwszych rodzin żydowskich w 1522 roku.

Wydarzenie przyjmie formułę debaty pomiędzy uczestnikami sesji. W trakcie spotkania będą poruszenie tematy dotyczące m.in. początków osadnictwa żydowskiego w wybranych miejscowościach, roli społeczności żydowskiej w okresie przedrozbiorowym, żydowskich uczonych i artystów, polityki zaborców względem Żydów, żydowskich ruchów politycznych i społecznych przełomu XIX i XX wieku oraz materialnego świadectwa obecności Żydów w Rzeczypospolitej.
Z tej okazji Muzeum w Tykocinie wydało specjalny pamiątkowy znaczek pocztowy, zaprojektowany w oparciu o fragment jednej z polichromii z wnętrza Wielkiej Synagogi w Tykocinie. Znaczki będzie można nabyć w dniu sesji za dobrowolną opłatą w ramach prowadzonej przez Muzeum zbiórki publicznej na rzecz rekonstrukcji elementów wnętrza synagogi.

Koncerty

Plakat – Tykocin na pomoc Ukrainie

Muzeum w Tykocinie oraz Port Kultury Tykocin zapraszają wszystkich w sobotę 26 marca o 15.00 do Wielkiej Synagogi w Tykocinie na koncert Czesława Jaźwińskiego. W trakcie koncertu usłyszymy standardy jazzowe, swingowe i z nurtu dixieland.

Wydarzenie połączone jest ze zbiórką koła Caritas na rzecz Ukrainy.

Szczegóły i link do wydarzenia: https://fb.me/e/25fqwEHoS

Razem pomóżmy Ukrainie!

Rodzinne weekendy

 PORCELANA UKRYTA „POD SKRZYDŁAMI GRYFA”

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
Jan Klemens Branicki lubił otaczać się pięknymi przedmiotami. W jego kolekcji podziwiać można było między innymi wykwintne wyroby porcelanowe. Pokoje i korytarze zdobiły porcelanowe figurki. Na specjalnych gości czekała bogato zdobiona, pozłacana zastawa stołowa. Podczas zajęć odnajdziemy przykłady porcelanowych przedmiotów na wystawie czasowej „Kwiaty Europy”. Odnajdziemy też związane z tematem ilustracje w książce zatytułowanej „Pod skrzydłami gryfa”. W części warsztatowej zmienimy się w artystów i własnoręcznie ozdobimy talerze. Zapraszamy!

26 marca 2022 r., godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat

Liczba uczestników: 15 osób
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Koszt: 12 zł – dziecko, 6 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 4 zł – dziecko, 4 zł – opiekun

Informacje i zapisy: tel. 516 141 960
27 marca 2022 r., godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami

Liczba uczestników: 15 osób
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Wstęp dla dzieci bezpłatny, 12 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny opiekun 6 zł

Informacje i zapisy: tel. 516 141 960

PŁYNNOŚĆ LINII, PRECYZJA RYSUNKU, DELIKATNOŚĆ BARW, CZYLI MOTYW DEKORACYJNY FRESKÓW W SUPRAŚLU
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1
Na ekspozycji w sali fresków uczestnicy zapoznają się z historią Monasteru Supraskiego i malowideł. W trakcie działań plastycznych dzieci zostaną „pomocnikami” mistrza Nektariusza tworząc pastelami motywy ornamentalne inspirowane zabytkami na ekspozycji lub jako „konserwatorzy” układając puzzle odtworzą w skali 1:1 wizerunki świętych z przedstawień na freskach. Działania warsztatowe zostaną dostosowane do wieku uczestników.

27 marca 2022 r., godz. 10.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat

Czas trwania zajęć: ok. 120 min.
Liczba miejsc: 10 osób
Koszt: 12 zł – dziecko, 6 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 4 zł – dziecko, 4 zł – opiekun

Informacje i zapisy: 509 336 829

 Strażnicy przeszłości oferta dla dorosłych

Kuratorskie oprowadzanie po stałej ekspozycji Muzeum Wnętrz Pałacowych

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Obecna ekspozycja muzealna jest wypadkową pomiędzy wyglądem wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku, a wymogami wystawienniczymi. Parter zajmuje ekspozycja mebli, obrazów i drobnych wyrobów rzemiosła artystycznego, mieszczących się w ramach chronologicznych XVIII wieku. Piętro (o odmiennym od oryginalnego podziale wnętrza) zawiera kolekcję mebli polskich, w stylu francuskim i angielskim, z przełomu XVIII/XIX wieku oraz 1. połowy XIX wieku. Zapraszamy na salony pałacyku w Choroszczy.

27 marca 2022 r., godz. 11.00

Liczba uczestników: 10 osób
Czas trwania: ok. 45 min
Koszt: 8 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 4 zł

Informacje i zapisy: tel. 509 336 795

CMENTARZ ŻYDOWSKI, JAKO OPOWIEŚĆ BIBLIJNA

Cmentarz-Zydowski-w-Bialymstoku-ul.-Wchodniej-fot.-D.-Szada-Borzyszkowski

Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2
Na postawie symbolicznej ornamentyki zawartej na żydowskich nagrobkach opowiemy o wydarzeniach biblijnych, które ukształtowały pierwszy monoteistyczny porządek religijny – judaizm. Między innymi zastanowimy się, co łączy ikonograficzne wyobrażenie złączonych rąk w geście błogosławieństwa na nagrobku z wędrówką Żydów przez pustynię. Jaką dzisiaj ważna funkcję spełniają potomkowie brata Mojżesza, Aarona? Co symbolizuje przedstawienie lwa w kontekście idei mesjańskiej?

27 marca 2022 r., godz. 11.00

Liczba uczestników: 30 osób
Czas trwania: ok. 60 min
Koszt: 8 zł, z  Kartą Dużej Rodziny – 4 zł.

Informacje i zapisy: tel. 509 336 597

Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Zredagowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Białystok