100 lat niepodległości w pigułce 100 lat niepodległości Polski przedstawione w 50-minutowym programie przez trójkę artystów.

Białostocki Ośrodek Kultury zapraszamy na wydarzenie w ramach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Miasto Białystok:

100 lat niepodległości w pigułce: Krzysztof Szubzda – teksty, Kasia Garłukiewicz – wokal oraz Ula Kisiel-Pańko – fortepian 21 lutego 2019, godz. 19:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł (przedsprzedaż) / 20 zł (w dniu wydarzenia), dostępne w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ 21 lutego 2019, godz. 19:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł (przedsprzedaż) / 20 zł (w dniu wydarzenia), dostępne w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ


100 lat niepodległości Polski przedstawione w 50-minutowym programie przez trójkę artystów: Krzysztofa Szubzdę – teksty, Kasię Garłukiewicz – wokal oraz Ulę Kisiel-Pańko – fortepian. Usłyszymy historię babci Krzyszofa, której nigdy nie zapytał o odzyskanie niepodległości, o jego dziadku i jego wyprawie na wojnę.

Rodzinna, osobista opowieść wpisana w 100 lat niepodległości okraszona jest piosenkami z każdej dekady, o której opowiada Krzysztof oraz filmowymi komentarzami. To jedyne w swoim rodzaju lekkie, a zarazem poruszające spojrzenie na historię wolności naszego kraju.  Podwójna premiera: Cira – „Pocztówki z miasta B. cz. 2” i film dokumentalny „Zenek” Koncert białostockiego rapera i premiera dokumentu o białostockim harcerzu.

.

Zapraszamy na premierowy pokaz filmu i koncert w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Miasto Białystok:

Cira – „Pocztówki z miasta B. cz. 2”
„Zenek” – film dokumentalny
20 lutego, 2019
19:00 – premiera filmu „Zenek”
19:30 – koncert: Cira – „Pocztówki z miasta B. cz. 2”
klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

„Pocztówki z miasta B. część 2” to kontynuacja minialbumu traktującego w całości o Białymstoku. Charakterystyczne miejsca, nieszablonowi ludzie, specyfika miasta i dźwięczne regionalizmy – tego można spodziewać się po epce. Wyjątkowy muzyczny spacer po starym i nowym Białymstoku!

Projekt zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

Cira (Michał Ciruk) – białostocki raper, grafik, poeta. Współtwórca zespołów Panorama Paru Faktów i Fama Familia. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Absolwent anglistyki, okazjonalnie również rapuje w języku angielskim. W 2011 roku podpisał kontrakt muzyczny z wytwórnią Step Records.

Skład koncertowy:
Cira – rap
Marek Kubik – instrumenty klawiszowe
Dorota Kalinowska – śpiew
Winnica – chór dziecięcy prowadzony przez ks. Wojtka Trzaskę
Adrian Woronowicz – perkusja
Hukos – rap
Fiłoń – rap
Nikon – rap
D.J. Fejm – gramofony

„Zenek” – film dokumentalny o Zenku Borowskim, 13-letnim białostockim harcerzu zastrzelonym w 1943 r. przez niemieckiego żandarma podczas próby ratowania polskich książek zarekwirowanych przez okupanta i przechowywanych w strzeżonym budynku. Historia jest pretekstem do opowieści o patriotycznym środowisku harcerzy białostockich.

Projekt może być istotnym głosem w dyskusji o polskim patriotyzmie. Prezentuje go w wersji naturalnej, bez heroizmu i patosu. Historia chłopca, ukształtowanego przez międzywojenne harcerstwo, rozmiłowanego w ojczystej literaturze przedstawiona w nowoczesny, filmowy sposób z wykorzystaniem grafiki i animacji może być atrakcyjna dla współczesnego młodego odbiorcy. Film zawiera sceny fabularyzowane.

Film powstał na podstawie pomysłu Tomasza Wiśniewskiego. Reżyserem jest Dariusz Szada-Borzyszkowski. Autorem i wykonawcą piosenki – białostocki raper Cira. Producentem jest Stowarzyszenie Szukamy Polski. 

Źródło: Białostocki Ośrodek Kultury

Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok