Białostockie kina Helios zapraszają na ostatnią w marcu odsłonę cyklu Kultura Dostępna. 28 marca o godz. 18.00 widzowie zobaczą produkcję historyczną ”Powstaniec 1863”. Przybliża ona patriotyczny zryw przeciwko Imperium Rosyjskiemu i postać księdza Stanisława Brzóski – generała czasów Powstania Styczniowego.

Film zostanie zaprezentowany 28 marca o godz. 18.00 we wszystkich kinach Helios.

Rok 1920, chwilę przed Bitwą Warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem Powstania Styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu „branek” do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza płk. Manukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

Cykl Kultura Dostępna w sieci kin Helios to doskonała okazja do ponownego przyjrzenia się polskim produkcjom filmowym, które ostatnio miały swoją kinową premierę. Bilety na te seanse kosztują jedynie 12,90 złotych.

Operatorem projektu Kultura Dostępna jest Narodowe Centrum Kultury. Systemowe rozwiązanie służyć ma niwelowaniu barier kompetencyjnych, finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie.

Zabawa konkursowa trwa.
Już 25 marca 2024 na podlaskisenior.pl ukaże się kolejne pytanie konkursowe. Nagrodą będzie jeden bilet dwuosobowy na seans „Powstaniec 1863”.
Zwycięzcą konkursu zostanie osoba, która pierwsza prześle prawidłową odpowiedź pod wskazany adres e-mailowy. Fundatorem nagrody jest kino HELIOS.

Źródło: Kino Helios

Opracowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok