Jest takie magiczne miejsce 10 kilometrów od Białegostoku. Tu czas płynie wolniej, a mikroklimat, urok okolicy i serdeczność mieszkańców przyciągają turystów. To Supraśl, miasteczko z bogatą historią.

Na stole przykrytym kilimem leżą szable i hełmy. Z tyłu manekin w stroju tatarskiego wojownika.

Odwiedzając to miasteczko z Klubem Turystycznym PTTK „Senior”, odkryłam dwa nowe miejsca, które warto zobaczyć. Są to:

Supraski Skarbiec, w którym znajdziemy wiele ciekawych przedmiotów, związanych z przeszłością miasta. Opowiadał o nich kustosz tego miejsca, Adam Zabłocki. Przez kilkadziesiąt lat najróżniejsze pamiątki gromadził nieżyjący już Wojciech Załęski i to on zapoczątkował archiwum, dotyczące dziejów Supraśla.

Najciekawszymi eksponatami Skarbca są, między innymi, głowica ze sztandaru Związku Ochotników Wojskowych Placówki Supraśl, weteranów wojny polsko-bolszewickiej. Sztandar zaginął w czasie II wojny światowej, jednak rodzina jednego z członków związku przechowała orła z drzewca. Jest też kilka XVIII-wiecznych starodruków z drukarni Ojców Bazylianów, pokaźna kolekcja pocztówek z początku XX w., dowodów osobistych i legitymacji. Udało się zgromadzić kilkadziesiąt świadectw szkolnych z okresu II RP, a nawet trzy dzienniki lekcyjne z okresu okupacji niemieckiej. Do tego dochodzi kilka tysięcy fotografii, które obecnie są poddawane digitalizacji. Są także artefakty związane z supraskim harcerstwem (m.in. proporczyki drużyn ZHP). Możemy zobaczyć oryginalny stuletni gramofon z pierwszego kina, które mieściło się przy obecnej ul. 11 Listopada. Fanów militariów z pewnością zainteresuje kolekcja broni białej – szable polskie, pruskie, rosyjskie, angielskie, a nawet dalekowschodnie, a także tarcze, puginały, hełmy.

Skarbiec Supraski mieści się na pierwszym piętrze Biblioteki Publicznej w Supraślu. Czynny jest cały rok od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00. Na jego zwiedzanie najlepiej umówić się telefonicznie, kontaktując się z biblioteką.

Mężczyzna w białych rękawiczkach pokazuje starą książkę.

Stara Plebania obecnej parafii pw. NMP Królowej Polski leży w centrum Supraśla przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja oraz ulicy Piłsudskiego. Dom staromiejski został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku w kształcie litery L. Ziemię pod kaplicę (kościół) i plebanię przekazał Wilhelm Fryderyk Zachert, fabrykant, ewangelik. Oba obiekty miały służyć niemieckim i austriackim kolonistom. Dopiero po 1886 roku zostały przekazane duszpasterzom polskim. W 1966 roku plebanię wpisano do rejestru zabytków Województwa Podlaskiego. Podczas jej remontu w latach 2021-2022 odkryto zbiór unikalnych fotografii na szkle z końca XIX wieku. Należały one do księdza Mieczysława Akrejcia, proboszcza supraskiej parafii św. Trójcy, który w budynku dawnej Plebanii urządził pracownię fotograficzną.

W pięknie odnowionym obiekcie ugościł nas, nasz redakcyjny kolega, leśnik, ekolog, przewodnik PTTK – Krzysztof Wolfram, który opowiedział o ciekawej historii Starej Plebanii. Przestronne, ładnie wyposażone pomieszczenia służą mieszkańcom Supraśla jako miejsce spotkań. W lipcu 2023 roku uruchomiono tu również Punkt Informacji Turystycznej.

Warto odwiedzić oba te miejsca, odkrywając ciekawostki historyczne Supraśla.

Źródło:
Gmina Supraśl

Link: https://www.suprasl.pl/index.php/wiecej-uzdrowisko-i-turystyka/2600-historia-nie-tylko-z-ksiazek-zapraszamy-do-supraskiego-skarbca

Link: https://www.suprasl.pl/index.php/aktualnosci-archiwum/113-glowna/2301-w-tym-budynku-zapisana-jest-historia-wielu-parafian-rewitalizacja-starej-plebanii-w-supraslu-ruszyla

zdjęcia: Maria Beręsewicz

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok