Projekt COM-IN (Communication Inclusion) realizuje 5 organizacji pozarządowych z Europy: z Polski, Francji, Hiszpanii, Słowenii i Słowacji, które zajmują się edukacją osób dorosłych w tym seniorów. Dzielą się wiedzą i doświadczeniami i prezentują przykłady swoich działań. Spotkanie i warsztaty w Paryżu trwały od 4 do 8 kwietnia 2022 a ich gospodarzem była organizacja E-SENIORS z Paryża.

seniorka w różowej kurtce robi zdjęcie kierując aparat na kod QR na drewnianej ścianie budynku _E_seniors

Liderem projektu COM_IN jest Stowarzyszenie Szukamy Polski a podstawą COM-IN jest diagnoza, że ​​najważniejszą przyczyną wykluczania osób starszych są niewystarczające umiejętności komunikacyjne.

Są różne rodzaje uczenia się za pomocą narzędzi cyfrowych. Z doświadczeń francuskich partnerów wynika, że warto zadbać o szkolenia dotyczące smartfonów, mediów społecznościowych, komputerów, oprogramowania, cyberbezpieczeństwa i ochrony danych.
– Nauka online może obywać się z pomocą narzędzi cyfrowych: MOOC, samouczków wideo, podcastów, różnego rodzaju gier i podręczników online – podkreślała prowadząca warsztaty Isabella Ramos Mendoza.

Przykładowe projekty to gry: DEFINE, Gry kulinarne, aby starzeć się aktywnie, gry na tablet dla seniorów oraz E-Protect Zoom LTTA i szczególnie zalecane treningi (bootcampy): „Uważne starzenie”.
Polowanie z mapą -Zbadaj interesujące fakty dotyczące wybranej strefy, historii, pomników, posągów itp., korzystając z różnych źródeł informacji (internet, Google gazety, czasopisma…

Boot Camp (ang. obóz dla rekrutów) – rodzaj treningu na świeżym powietrzu, która wywodzi się z metodologii amerykańskich treningów wojskowych opracowanych na początku XX wieku. Uprawiane m.in. w USA, Kanadzie, Australii i Europie.

Ćwiczenia na powietrzu mają korzystny wpływ na układ krwionośny człowieka redukując poziom tzw. złego cholesterolu, obniżając ciśnienie i uelastyczniają naczynia krwionośne. Lepsze krążenie poprawia pracę serca i wzmacnia je. Wzrasta również wytrzymałość kości, gdyż zwiększa się ich gęstość. Podobnie pozytywny wpływ można zaobserwować w przypadku więzadeł i ścięgien. Zwiększa się także ruchomość stawów.

Treningi polegają nie tylko na pracy indywidualnej każdego uczestnika, ale także na ćwiczeniach w parach oraz na rywalizacji zespołów. W treningach Boot Camp istotną rolę odgrywa trener, który motywuje całą grupę do osiągania postawionych celów.

Ciekawym pomysłem jest francuska propozycja E-SENIORS to E-Protect Zoom LTTA.
– Podstawowe zasady to: jedna osoba prowadzi sesję, ale konieczna jest też druga do wsparcia, nagrywania i odpowiadania na komentarze zainteresowanym.

na cmentarzu grupa kilkunastu osób słucha śniadej długowłosej brunetki rozkładającej ręce

Używamy kolorowych prezentacji z dużą czcionką i fotografiami lub grafikami.

Robimy regularne przerwy, aby utrzymać uwagę ludzi, spotkania nie powinny trwać dłużej niż 2,5 h. – podkreśla Isabella Ramos Mendoza
Dobry edukator zaczyna od przełamywania lodów, a kończy dyskusją w grupie i ewaluacją. Bez względu na to, czy pracuje z seniorami, czy z młodzieżą.
Jak potwierdzają organizatorzy spotkania, najlepsze efekty daje korzystanie z interaktywnych możliwości cyfrowych i wykonywanie interaktywnych działań. Aby wszyscy mogli się wypowiedzieć,  można np. na Zoomie tworzyć oddzielne pokoje, aby ludzie mogli pracować w grupach/parach. 

Ważne są też „Gry Kognitywne”: gry treningowe mózgu, które działają na logikę, pamięć, koncentrację i rozumowanie. Po prostu grajmy kilka minut dziennie, aby stymulować swój mózg – paryska organizacja poleca np. NeuroNation; Entraînement cérebral – Jeux de mémoire itp., ale są też strony internetowe, takie jak Learning Apps i aplikacje z wiedzą ogólną, takie jak Duel Quiz lub Quiz Up, a nawet aplikacja Kahoot lub Socrative,

Ciekawa forma aktywizacji cyfrowej seniorów to Poszukiwanie Skarbów.
Wystarczy mieć w telefonie lub tablecie aparat fotograficzny, połączenie internetowe.
Trzeba też posiadać know-how na temat korzystania z Google Maps i Word.

grupa seniorów w centrum miasta patrzy w smartfony i tablety_E_seniors

– Podczas tej lekcji wyjaśnimy ABC cyfrowego poszukiwania skarbów, które jest zabawnym, edukacyjnym i towarzyskim sposobem na spacer po mieście i na łonie natury!- wyjaśniają edukatorzy z E-SENIORS.

Popularną metodą E-SENIORS w Paryżu jest też wykorzystanie kodów QR do poszukiwania informacji i rozwiązywania zagadek podczas aktywnych spacerów seniorów.

Dla grupy uczestników warsztatów w ramach projektu COM-IN było to bardzo owocne spotkanie a metody pracy z seniorami będą przetestowane przez partnerów projektu w swoich krajach. 

Było też trochę czasu na zwiedzanie Paryża, który choć wyjątkowo chłodny i deszczowy, był urzekająco piękny. Organizator zorganizował dwie interesujące wycieczki – na słynny, zabytkowy cmentarz „Père Lachaise” i do galerii the “Atelier des lumières”, gdzie zobaczyliśmy dwie multimedialne wystawy obrazów Cezanna i Kandinskiego.

Foto seniorów: materiały E-SENIORS
Foto grupy COM-IN : Navid Fadaei Nazet. (Słowenia)

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora
uczestniczka COM-IN