Wystawa „Historie o starości”* jest głosem w debacie poświęconej problemowi starości.  Tytuł wystawy jest inspirowany książką Georges’a Minois „Historia starości. Od antyku do renesansu”. * Wystawę można oglądać do 15 września w Galerii Arsenał – elektrowni, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej).

W Polsce obecnie żyje ponad 4 tys. ludzi w wieku ponad stu lat, wielu z nich cieszy się dobrym zdrowiem i kondycją intelektualną. Na wystawie pokażemy prace artystów współczesnych (w większości polskich) mówiące o starości z różnych punktów widzenia i traktujące o rozmaitych jej aspektach: biologicznym, ekonomicznym, psychologicznym, społecznym – zwłaszcza w kontekście relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych.

Jak mówi kuratorka wystawy Magdalena Godlewska – Siwerska z Galerii Arsenał: „Przede wszystkim spróbujemy określić, co to znaczy być starym człowiekiem w dzisiejszych czasach. Kiedy zaczynamy myśleć o starości? Jak zmieniają się postawy wobec osób starszych? Jaki obraz starości znajdujemy w przekazie medialnym, np. w publicystyce czy reklamach. I w końcu – jaką wizję starości kreuje sztuka? Jak widzą ją artyści różnych generacji? Czy dla tych, którzy tworzą do późnego wieku, starość jest w ogóle tematem ich sztuki?”

Artyści prezentujący swoje prace na wystawie to: Artyści: Koji Kamoji, Katarzyna Kozyra, Kobas Laksa, Dominik Lejman, Natalia LL, Marzanna Morozewicz, Magdalena Moskwa (praca z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi), Małgorzata Niedzielko, Ewa Partum (praca z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi), Krystyna Piotrowska, Daniel Rumiancew, Andrzej Strumiłło, Jan Szewczyk, Jan Świdziński, Ewa Zarzycka, Artur Żmijewski (praca z Kolekcji II Galerii Arsenał).

Specjalne miejsce na wystawie mają też prace sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku.

* „Historia starości. Od antyku do Georges Minois renesansu”, tłum. Katarzyna Marczewska, 1995 (oryginalne wydanie francuskie: „Histoire de la vieillesse de L’Antiquite à la Renaissance”, 1987).

Wydarzenia towarzyszące wystawie :
11.06. (wtorek), godz. 17.00
Czytelnia słów w ramach Akademii Plus 50

15.06. (sobota), godz. 11.00–14.00
Warsztaty międzypokoleniowe w ramach cyklu RAZEM znaczy SIŁA
Prowadzenie: Kobas Laksa
Zapisy: k.kida@galeria-arsenal.pl (rekrutacja do 12.06.)

26.06. (środa), godz. 17.00
Prezentacja zdjęć powstałych podczas warsztatów z nastolatkami na wystawie „Historie o starości”
Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13

2.07–15.08 (wtorek – piątek), godz. 10.30–16.00
Warsztaty dla półkolonii i grup zorganizowanych
Prowadzenie: Justyna Kołodko-Bietkał, Izabela Liżewska, Justyna Zieniuk
Opłaty: 4 zł (2 zł z Białostocką Kartą Dużej Rodziny)
Zapisy: j.bietkal@galeria-arsenal.pl; j.zieniuk@galeria-arsenal.pl;
kom.: +48 694 277 616 (czynny wtorek – niedziela, w godz. 10–18)

12.07. (piątek), godz. 17.00
Dancing Międzypokoleniowy

28.08. (środa), godz. 18.00
Starość to taki… koncept, wykład dr Miłki Malzahn

Wszystkie wydarzenia towarzyszące wystawie odbywają się w Galerii Arsenał -elektrowni w Białymstoku, przy ul. Elektrycznej 13 (wejście od Śwętojańskiej).

 

(źródło: materiały organizatora wystawy, foto: Maria Beręsewicz)

 

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora