Postarali się i dopięli swego. Dostali dotację z Miasta.  Klub Sąsiedzki przy Barszczańskiej nadal będzie działać.  Zajęcia w nim do końca 2020 roku ponownie  poprowadzi Stowarzyszenie Środowisk Lokalnych “Aktywne Osiedle”.

wolontariusz przy komputerze

Po raz kolejny Stowarzyszenie Środowisk Lokalnych “Aktywne Osiedle” wygrało konkurs na prowadzenie Klubu Sąsiedzkiego przy ul. Barszczańskiej. Był on adresowany  do organizacji samorządowych, osób prawnych, stowarzyszeń, jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielni sąsiedzkich. Oferty można było składać do 27 marca 2020 roku.. Na realizację tego zadania od 1 kwietnia do 30 grudnia 2020 roku miasto przeznaczyło 35 tysięcy złotych.

To mieszkańcy chcieli aby na ich osiedlu powstał taki klub sąsiedzki i o te miejsce spotkań zabiegali. Przy wsparciu SocLabu i Stowarzyszenia Środowisk Lokalnych złożyli do Budżetu Obywatelskiego 2016 projekt, na który zagłosowało 1200  mieszkańców.

Klub Sąsiedzki przy Barszczańskiej jest przestrzenią do działalności mieszkańców, grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych. Spotykają się w nim mieszkańcy różnych grup wiekowych i społecznych. Organizatorzy zapewniają możliwość integrowania się mieszkańców, rozwoju więzi lokalnych a także wsparcia edukacyjnego i psychologicznego.

– Stowarzyszenie Wspierania Środowisk Lokalnych “Aktywne Osiedle” w swoim działaniu ma za zadanie budzić potencjał społeczny w lokalnych środowiskach. Docierając do ludzi staramy się przekonać ich, że to od nich zależy jakość życia w najbliższym otoczeniu. Uświadamiamy, że żadna władza, ani dobra wróżka nie zmienią ich życia, bo to oni sami mają na to realny wpływ. Niezwykle istotne jest budowanie więzi rodzinnych i sąsiedzkich, bo to one właśnie tworzą fundament do wprowadzania nowych, dobrych zmian. Spotkania, wspólne spędzanie czasu, zajęcia prowadzone w grupach wielopokoleniowych pozwalają na wzajemne, bliższe poznanie siebie, nabranie wzajemnego szacunku oraz wzajemną pomoc w trudnych sytuacjach” – powiedziała Małgorzata Mikołajewska – prezes stowarzyszenia prowadzącego placówkę.

Po zakończeniu pandemii koronowirusa, klub będzie czynny 6 razy w tygodniu. Część zajęć będzie odbywała się w godzinach przedpołudniowych, dwa dni w tygodniu klub będzie otwarty po południu.. W tym miejscu odbywać się będą nadal wielopokoleniowe spotkania mieszkańców, podczas których podejmowane będą ważne tematy z zakresu partycypacji społecznej oraz zajęcia kulinarne, informatyczne, krawieckie, plastyczno-techniczne, wymiany międzypokoleniowej, rękodzieła. Kontynuowane będą także indywidualne spotkania rodzin z psychologiem-terapeutą dzieci i młodzieży. 

żywność wydawana chętnym

Ze względu  na wprowadzeniu w całym kraju stanu epidemii obecne działania klubu są dostosowane do okoliczności. Nadal przez pięć dni w tygodniu wydawana jest żywność o krótkim terminie przydatności. W ramach pomocy sąsiedzkiej szyte są maseczki ochronne. Udzielane są także telefoniczne porady psychologiczno-terapeutyczne.

Mieszkańcom przy Barszczańskiej, dzięki własnej determinacji i wsparciu z zewnątrz udało się doprowadzić do powstania tak potrzebnego w tamtej przestrzeni klubu. Brawo!

zdjęcia: Małgorzata Mikołajewska

Krystyna  Cylwik
Redakcja  Podlaskiego  Seniora  Białystok