Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Sokółki mieli już dość siedzenia w domu. Dlatego zorganizowałam wyjazd do Warszawy, do kilku wyjątkowych miejsc, z których największą atrakcją okazał się Wilanów.

Zwiedzanie  Muzeum Polskiej Wódki

Aby docenić ten Ogród trzeba było poczekać do zmroku, dlatego z pomocą Internetu poszukałam ciekawych miejsc do zwiedzenia w ciągu dnia. Mój wybór padł na Muzeum Polskiej Wódki i Szopki Krakowskie. Wszystkie formalności, głównie zakup biletów wstępu na określone godziny, załatwiłam wcześniej online. W sobotni, słoneczny poranek, wyruszyliśmy na podbój Warszawy.

Muzeum Polskiej Wódki mieści się na Placu Konesera. Była jeszcze chwila do godziny otwarcia, więc chętnie zwiedziliśmy ten kompleks obiektów biurowych i kulturalno-rozrywkowych.

O godzinie 12.10 podzielono nas na dwie grupy i z przewodnikiem ruszyliśmy poznawać historię Warszawskiej Wytwórni Wódek. A więc na początku krótki film, potem rozwój sposobu wytwarzania alkoholu, aż do współczesnej produkcji i kolekcji butelek.

Zwiedzanie zakończyło się degustacją alkoholi, a kilka osób zdecydowało się na indywidualny certyfikat „Akt Nadania Godności Konesera Polskiej Wódki”. Była chwila na zakup pamiątek a potem obiad w zabytkowej kamienicy Centrum Zarządzania Światem.

Następny punkt programu Szopki Krakowskie w Pałacu Pod Blachą, okazał się niewypałem. Kiedy dzwoniłam kilka dni wcześniej, uzyskałam informację, że nie ma potrzeby zamawiania biletów, wszystko odbywa się na bieżąco. I tu był mój błąd, kolejka do kasy była duża, a do zwiedzania nie wpuszczano grup.

Trochę zawiedzeni pojechaliśmy do Wilanowa, gdzie już od pierwszych kroków w tunelu oniemieliśmy z zachwytu.

Tunel do Ogrodu Światła

Na stronie www.wilanow-palac.pl/krolewski_ogrod_swiatla.html
można przeczytać taki oto opis wilanowskich atrakcji:

„Gości odwiedzających wilanowski park po zmroku do pałacu prowadzi 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Na dziedzińcu wita ich strzeżona przez orły rozświetlona pergola, za którą rozpościera się Zimowy Ogród Króla. Goście mogą z nim spacerować aleją obsadzoną pnączami i podziwiać rozkwitające światłem drzewka pomarańczowe. Tuż obok nich można zrobić sobie zdjęcie w świetlistej ramie z pałacem w tle. Idealnym dopełnieniem tegorocznej edycji Królewskiego Ogrodu Światła jest zaprojektowana w prawdziwie królewskim stylu Karuzela Świetlna, mieniąca się setkami ciepłych świateł, ożywionych chłodnymi błyskami. A od początku grudnia rozbłysła kolejna część wystawy – Ogród Różany!”

Każdego roku motywy się zmieniają i nie umiem określić, które bardziej się podobały. Wszystkie są rewelacyjne.
Obejrzeliśmy jeszcze trójwymiarowy pokaz mappingów na fasadzie pałacu, co również było ciekawym, niepowtarzalnym ewenementem.

Trochę zmarznięci, ale pełni wrażeń ruszyliśmy do domu.

Jeśli ktoś zechce wybrać się do Wilanowa, to Ogród Światła można obejrzeć do 27 lutego.

źródło: www.wilanow-palac.pl/krolewski_ogrod_swiatla.html

Zdjęcia: Krzysztof Frejus

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka