Seniorzy z powiatu kolneńskiego 12 kwietnia 2024 zostali zaproszeni przez Komendę Powiatową Policji w Kolnie na konferencję poświęconą bezpieczeństwu osób starszych.

Grupa osób siedzi na krzesłach

W Kolneńskim Ośrodka Kultury i Sportu przedstawiciele policji i zaproszony gość: Magdalena Rutkiewicz z Fundacji Projekt Starsi podając liczne przykłady z życia, uświadomili uczestnikom sens cytatu Rosenberga. Marshall Rosenberg stwierdził, że „wszelka przemoc jest skutkiem tego, że ludzie oszukują samych siebie, wierząc, że ich ból pochodzi od innych ludzi, i że w konsekwencji ci ludzie zasługują na karę”.
Jestem pod wrażeniem ogromnego zainteresowania seniorów. Największa uwaga została skierowana na wystąpienie Magdaleny Rutkiewicz.
Działania jej fundacji skupiają się na:
1. Zabieganiu o wolne od przemocy i cierpienia życie starszych w Polsce
2. Inicjowaniu potrzebnych zmian systemowych
3. Promowaniu pozytywnych postaw wobec seniorów
4. Wspieraniu starszych i ich otoczenia

Na-tle-tablicy-z-napisem-policja-stoi-kobieta-przy-biurku-siedzi-mezczyzna

Opierając się na swoich doświadczeniach, posiłkując wiedzą oraz dołączając przykłady z życia wywołała niespotykaną dotąd reakcję – cisza była wręcz porażająca. Szczególnie jestem pod wrażeniem pewnej wypowiedzi: „Siła nie musi oznaczać przemocy. Żeby być wojownikiem, nie musisz kierować się prawem pięści. Moc zadawania bólu jest jedyną, która ma znaczenie, moc zabijania i niszczenia, ponieważ jeśli nie możesz zabijać, jesteś zawsze we władzy tych, którzy potrafią. A wtedy nic i nikt nigdy cię nie ocali.

Zakończę pozytywnym hasłem: „My nie, my nie, my nie, my nie, my nigdy nie poddamy się. Seniorzy!

Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Białystok