Sekcja Historyczna Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce otrzymała dotację z Gminy Sokółka na projekt „Z życia Sokółczan 1919-2019”. Jedno z działań zrealizowano 18 maja.

Zebraliśmy się w budynku Muzeum, każdy zaopatrzony w parasol, bo w planie był spacer, a niebo zachmurzone sugerowało deszcz a nawet burzę. Nasza sekcyjna Iwona Wiśniewska posiłkując się członkami swego zespołu przedstawiła historie związane z ciekawymi zdjęciami. Fotografii było bardzo dużo, historie szczególnie te przedwojenne i zaraz po wojnie, tak ciekawe, że słuchało się z zaciekawieniem, bo dotyczyło przecież naszego miasta.

Już od lat 60 i ja przypominałam wiele faktów, a niektóre zburzone już budynki mogły przetrwać, jako wartość historyczna. Wiele osób myśli jak ja, że w tamtych czasach beztrosko zniszczono wiele zabytków.

Wspominki przerwała ulewa i ogromny grad, a my cieszyliśmy się, że jeszcze jesteśmy w budynku. Po tych wspomnieniach, wypogodziło się na tyle, że można było iść na spacer po Sokółce. Motto brzmiało: „Poznaj swoje miasto”. Mentorka dzierżąc plik starych zdjęć dawnych budynków, opowiadała gdzie co było i jakie miało przeznaczenie. Dołączyła do nas grupa z przejeżdżającej wycieczki i miała ciekawy spacer z przewodnikiem.

Ponieważ na spacer można było zabrać się pieszo lub rowerem, w trakcie zwiedzania mignęła nam grupa rowerowa. Następny punkt programu to Piknik w parku pod Dębem Wolności. Niestety pogoda nie była sprzyjająca, więc organizatorzy na ciepły posiłek zaprosili do Muzeum. Serwowano bigos i zupę gulaszową: po takim spacerze bardzo wszystko nam smakowało, a pyszne ciasta na deser domagały się jeszcze jednego spaceru.

Projekt będzie miał dalszą część, proszę więc śledzić informacje i zapraszamy na następne spotkania.

foto: Lila Asannowicz

 

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka