Razem być – dobra rzecz, starszym być – trudna rzecz. Świat się zmienia i zmienia się też rola babci i dziadka. Nie jesteśmy tylko po to, by opiekować się wnukami, kiedy rodzice są w pracy. Chcemy być tymi, którzy organizują i wspólnie, kreatywnie, spędzają czas z wnukami. Warto o tym pamiętać szczególnie w Europejskim Dniu Seniora, który obchodzimy 20 października.

zrzut ekranu uczestnicy

Współczesna babcia i dziadek chcą więcej wiedzieć o rozwoju dziecka. Chcą dostrzegać świat widziany oczami nastolatków. Dlatego powstały takie szkoły, by babcia i dziadek nadążali za rozwojem wnuków, by współuczestniczyli w ich rozwoju, ale też troszczyli się o samych siebie.

W Polsce jest kilka takich szkół i działają one wyjątkowo prężnie. Ich uczestnicy spotykali się, aby inspirować się i wymieniać doświadczeniami. 18 października 2021 roku spotkaliśmy się po raz czwarty, ale po raz drugi na platformie internetowej. Uczestników z Białegostoku, Lublina, Janowa Lubelskiego, Poznania, Rajgrodu, Ozimka, Krakowa przywitała Małgorzata Borowska, koordynator projektu „E-senior- moja zmiana”, realizowanego przez klub seniora przy Polskim Stowarzyszeniu Animatorów i Pedagogów Klanza. Ci, którzy znają ten komunikator, logują się indywidualnie. Ci, którzy mają jeszcze problemy, uczestniczą w spotkaniu w e-kawiarence w Klanzie.

Celem tego spotkania była nie tylko integracja, ale też wymiana doświadczeń. Przedstawiciele każdej ze szkół przedstawili przygotowaną prezentację lub filmik, ukazujący najciekawsze realizowane pomysły. Mamy wiele wspólnego, bo będąc w szkole nie tylko się uczymy, ale też działamy na rzecz innych. I tak dla dzieci organizujemy przedstawienia bajek, z nastolatkami gramy np. w kalambury, z seniorami spędzamy aktywnie czas i pomagamy sobie wzajemnie. Co nas łączy? Wspólna pasja, działania na rzecz dzieci, wnuków, ale też na rzecz seniorów, by przeciwdziałać naszemu wykluczeniu społecznemu. 

Szkoła to nie tylko działania. Szkoła to też nauka. Uczymy się, jak efektywnie się uczyć i zapamiętywać, jak być atrakcyjną babcią bądź dziadkiem, jak umacniać więzi rodzinne, jak pozytywnie myśleć, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, jak rozwiązywać konflikty. Takie spotkania uczą nas, jak dbać o własną sprawność, jak podejmować nowe wyzwania, jak być otwartym i życzliwym dla młodych. Uczymy się też nowych technologii, dzięki czemu możemy się spotykać on-line, aby uczyć się i wymieniać doświadczenia.

Co nam sprzyja? Pewnie ciekawość, podejmowanie ryzyka, otwartość na nowe doświadczenia, pomysłowość, elastyczność myślenia i wychodzenie poza schemat. Ktoś kiedyś powiedział, że „uczenie się, to smakowanie młodości”. A więc uczmy się, inspirujmy i działajmy w Szkołach Super Babci i Dziadka i …do następnego spotkania.

zdjęcia: Wiesława Szwed

Wiesława Szwed
Podlaska Redakcja Seniora Białystok