„Kwarantanna to okazja do retrospekcji. Każde zdjęcie to zapis emocji związanych z inną przygodą i pretekst do uśmiechu” – mówi Michał Heller, białostocki artysta specjalizujący się w fotografii teatralnej.

Państwo Gątkiewiczowie

Bez wychodzenia z domu możemy obejrzeć jego świetne zdjęcia. Na swoim fotoblogu – Opera_Space, prowadzonym na stronie internetowej Opery i Filharmonii Podlaskiej, otwiera nam swoje archiwa fotosów, reportaży z wydarzeń, udostępnia katalogi sesji fotograficznych, opatrzonych dowcipnym komentarzem.

Internetową wystawę fotografii zawarł w dziewięciu folderach, zatytułowanych: 

Archiwalnie – są tu zdjęcia ze spektaklu dla dzieci „Brzydki Kaczorek”. Premiera miała miejsce 7 czerwca roku 2014. Inscenizacja cieszyła się wielkim powodzeniem najmłodszej publiczności. Niedawno powtórzono ją online.

Latający słoń – to zdjęcia dokumentujące rozładunek słonia – dekoracji do „Upiora w operze”. Wśród zamówionej scenografii stanowił wyjątek, ponieważ przyjechał w całości i w całości musiał zmieścić się w magazynie operowym.

Traviata – zawiera zdjęcia z próby generalnej i premiery opery Giuseppe Verdiego, w reżyserii Roberto Skolmowskiego. Autor zdradza kulisy wykonywania zdjęć spektakli i mówi o zdarzających się niespodziankach. W tym przypadku chodziło o dekorację, która „wyrosła” w nocy przed premierą.

Tatuaż – przedstawia zdjęcie muralu wykonanego przez Sylwestra Łukaszuka, białostockiego artystę multimedialnego, z okazji piątych urodzin OiFP. Zdobi on jedną z operowych, monumentalnych, betonowych ścian, miejsce na co dzień ukryte przed oczami publiczności. Stanowi swoisty teatralny tatuaż.

Plakaty i portrety – przypominają wybrane portrety Białostoczan, przyjaciół Opery, bohaterów plakatów zapowiadających koncerty symfoniczne w sezonie 2013/2014. Ze wzruszeniem oglądałam zdjęcie państwa Gątkiewiczów (niestety już św. pamięci) melomanów z ponad trzydziestoletnim stażem koncertowym.

Frak i batuta – prezentuje zdjęcia wspaniałych dyrygentów o międzynarodowej sławie, którzy dyrygowali Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. Nie mogło zabraknąć maestro Krzysztofa Pendereckiego.

Ryszard pewnie o tym wie – zawiera zdjęcia z przedstawienia „Korczak”, wykonywane w trakcie spektaklu, przy pełnej widowni. Znalazły się później w Kalendarzu operowym na 2013. Okładkę zdobiło zdjęcie sławnego Ryszarda Horowizta, a wewnątrz Michała Hellera. Zaszczyt o jakim się nawet nie śniło.

Tego nie wymyślisz – zawarty tu opis i zgromadzone zdjęcia mogłyby posłużyć jako scenariusz do mrocznego filmu o duchach zaklętych w organach.

Ambrozja – to dokument pracy, znanego na świecie polskiego fotografa – Tadeusza Rolke, zaproszonego aby sfotografować personifikację Opery. W tę rolę wcieliła się solistka – Dorota Białkowska. Zdjęcia zdobiły później kalendarz „Opera Viva” na rok 2018. Jego tytuł

zaproponował sam autor zdjęć.

Oglądając je wróciłam wspomnieniami do wernisażu wystawy fotografii Tadeusza Rolke i spotkania autorskiego z tym dziewięćdziesięcioletnim fotografem w Operze Podlaskiej. Podziwiałam jego talent, energię i aktywność. 

Michał Heller podglądając i uwieczniając pracę wielkich mistrzów zauważa, że sztuka potrafi czasem zadziałać jak mityczny eliksir młodości – jak ambrozja.

Mam nadzieję, że tą relacją wzbudziłam państwa ciekawość do obejrzenia tej niezwykłej wirtualnej wystawy fotografii Michała Hellera. Niezwykła gratka dla melomanów, posiadających w swoich zbiorach wszystkie programy koncertowe naszej orkiestry symfonicznej, począwszy od jej powstania w 1954 r.

(Źródło i zdjęcia: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku)

Opracowała: Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok

Brzydki Kaczorek
Brzydki Kaczorek
Latający słoń
Latający słoń
Korczak
Korczak
Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki
Państwo Gątkiewiczowie
Państwo Gątkiewiczowie
Tatuaż
Tatuaż
Traviata
Traviata
Tadeusz Rolke
Tadeusz Rolke
Michał Heller
Michał Heller