W Klubie Seniora w Łomży stale dzieje się coś nowego i ciekawego. W ramach działalności kulturalno – artystycznej ostatnio ćwiczymy pieśni w gwarze kurpiowskiej a także doskonalimy poczucie rytmu poprzez różne formy zajęć umuzykalniających.

Zespół Maryna intensywnie przygotowuje się do Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Kolnie, który odbędzie się 17 stycznia i do Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego, który odbędzie się w Łomży 10 lutego. W Kolnie będziemy śpiewać kolędy gwarą kurpiowską a w Łomży przedstawimy obrazek „Po kolędzie z kozą”.
Scenariusz napisałam w oparciu o dawne zwyczaje kolędowania na Kurpiach. Będzie oczywiście gwiazda i gwiazdor, czyli kolędnik kręcący gwiazdą, koza zrobiona z drewna z rogami i pokryta białą płachtą, pod którą ukryty jest kolędnik, który powoduje, że koza bardzo rozrabia, przez co wywołuje salwy śmiechu na widowni i wśród samych kolędników Oprócz śpiewu kolęd i pastorałek gwarą jest między nimi tekst mówiony gwarą. Jest to nie lada wyzwanie dla członków zespołu, którzy nie pochodzą z Kurpi ale wszyscy starają się sprostać wymogom, jakie przed nimi postawiłam. Jednym słowem przekazujemy i kultywujemy folklor kurpiowski a jednocześnie wspaniale się bawimy. Jest dużo śmiechu i humoru z samych siebie. Każda próba jest okazją, żeby zapomnieć o kłopotach, które ma każdy z nas na co dzień.
Trzymamy się dewizy:
„Nie licz lat, niech sobie płyną.
Śmiej się zdrowo, czuj się młodo,
Bowiem życie na wesoło
Fantastyczną jest przygodą”.
Od jakiegoś czasu doskonalimy kroki i figury Poloneza. Osoby, które nigdy nie tańczyły tego tańca starają się dorównać innym. Przekonałam ich, że jak się chce, to można wszystkiego się nauczyć, niezależnie od wieku. „Poloneza czas zacząć”, ale najpierw trzeba się go nauczyć. Poza tym śpiewamy różny repertuar, aby być przygotowanym na różne okazje. Zespół Maryna jest uniwersalny; śpiewa pieśni ludowe, popularne, biesiadne, okolicznościowe. Niedługo zacznie się uczyć tańców kurpiowskich i z innych regionów Polski. Uczymy się także piosenek o Łomży, aby mieć je w repertuarze z okazji 600 – lecia nadania praw miejskich naszemu miastu.Taki mam plan na ten rok. Postaram się zachęcić i włączyć do zajęć muzykoterapeutycznych większą ilość seniorów z klubu. Oby zdrowie dopisało i chęci nie zabrakło, a zamierzenia się spełnią.

                                                                                                                        
Danuta Waśko
Redakcja Podlaskiego Seniora Łomża