Literatura to także poezja. Oglądajmy i słuchajmy podlaskich poetów, poznawajmy ich wiersze. Stowarzyszenie Szukamy Polski rozpoczyna realizację  nowego projektu Poeci w sieci  służącemu promocji podlaskich poetek i poetów, którzy dotkliwie odczuwają skutki pandemii. Nie są organizowane przecież żadne spotkania autorskie z publicznością.

Planujemy 8 spotkań autorskich z  podlaskimi poetami – w formie filmów zrealizowanych i opublikowanych w sieci, czyli w Internecie. Zaproszenie na filmowe spotkania przyjęli: Eligiusz Buczyński, Józef Budziński, Jolanta Maria Dzienis, Krystyna Konecka, Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, Krzysztof Puławski, Teresa Radziewicz i Janusz Taranienko.

Porozmawiamy o życiu i twórczości bohaterów filmów, poetek i poetów,  o najbliższych planach twórczych zaprezentujemy wybrane przez autorów wiersze, także najnowsze Filmy będą opublikowane na YouTube, na kanale na Facebooku, w internetowej telewizji ITV Wrota Podlasia,  telewizji TVS na portalu podlaskisenior.pl  oraz nowej stronie poeciwsieci.pl, którą przygotowujemy.

Nad całości realizacji czuwać będzie pomysłodawczyni projektu, inicjatorka Klubu Czytelniczego Ex Libris Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski.

Tomiki poetyckie bardzo często wydawane są poza granicami naszego województwa i często nasi autorzy funkcjonują w środowisku poetyckim jako twórcy nieidentyfikowani z naszym regionem. Tomiki wydawane są w bardzo małych nakładach (200-300 egzemplarzy) i bardzo szybko stają się niedostępne dla czytelników – nie ma ich w księgarniach, które na ogół nie są zainteresowane sprzedażą poezji. W czytelniach i wypożyczalniach znajdują się pojedyncze egzemplarze.

Nie ma przemyślanego systemu promocji poezji, nie ma też rekomendacji wartościowej twórczości, która mogłaby tworzyć w przyszłości coś w rodzaju Podlaskiej Kolekcji Poetyckiej, dostępnej np. w jednej z wybranych księgarni internetowych.  Projekt Poeci w sieci jest pierwszym krokiem do realizacji takich szerszych planów.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum kultury w ramach programu Kultura w sieci.  Partnerami projektu są  Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Kolegium Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Klub Czytelniczy Ex Libris. Nasz portal obok Gazety Wyborczej w Białymstoku jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

 

Bożena Bednarek
koordynatorka projektu
Podlaska Redakcja Seniora