Drodzy Państwo, w związku z tym, że mamy pandemię i epidemię w naszym kraju spowodowaną koronawirusem i nie wiemy kiedy to się skończy, musimy dostosować się do rygorów, jakie zalecają służby sanitarne. Bardzo dużo zależy od nas samych. Nie narażajmy siebie ale też innych.

mycie rąk bieżącą wodą

Pozostańmy w domu, nie wychodźmy na spacery, nie zapraszajmy znajomych, rodziny czy wnuków. Myjmy często i dokładnie ręce. Porady lekarskie jeżeli to możliwe, recepty załatwiajmy telefonicznie. Wychodźmy tylko wtedy kiedy naprawdę musimy. Największy problem stanowią zakupy żywności. Jeżeli już wychodzimy nakładajmy maseczki, rękawiczki jednorazowe – jeśli ktoś nie ma, w sklepach spożywczych są przy pieczywie. Po zrobieniu zakupów należy je wyrzucić, odpowiednio je zdejmując (chwytamy za brzeg rękawiczki i ściągamy zdecydowanym ruchem od siebie , drugą rękawiczkę już gołą ręką, wkładamy palce lekko do środka,  i chwytamy za brzeg rękawiczki i ściągamy).

1,5 m to zalecana odległość między ludźmi

Pamiętajmy o zachowaniu odległości min 1,5 metra od drugiej osoby. Jest to trudne w małych sklepikach, osiedlowych. Zastosujmy wówczas metodę jeden wychodzi drugi wchodzi. Po powrocie do domu dokładnie Umyjmy ręce mydłem. Otoczka wirusa rozpuszcza się pod wpływem mydła. Nie przesadzajmy ze środkami dezynfekującymi, łatwo mogą uszkodzić naskórek zwłaszcza u osób starszych gdzie skóra jest zbyt cienka i sucha i wtedy stanowi wrota zakażenia.

Owoce myjmy pod bieżącą wodą i przelewajmy wrzątkiem.

rękawiczki jednorazowe i maseczka ochronna

Jeżeli sami nie możemy zrobić zakupów, skorzystajmy z uprzejmości „Widzialnej Ręki”. Jest to pomocowa grupa społeczna, której założycielem jest społecznik Radosław Puśko. Pracują tam wolontariusze, którzy w tych ciężkich chwilach służą nam seniorom pomocą. Zrobią zakupy, wykupią receptę, wyprowadzą psa. Podaję tel. 516 983 165.

Pamiętajmy o najstarszych , dzwońmy do nich, rozmawiajmy, wspierajmy się wszyscy duchowo. Mam nadzieję że wirus nas nie dosięgnie i wszyscy  będziemy cieszyć się zdrowiem i szczęściem, czego życzę nam wszystkim. Optymizm i unikanie czarnowidztwa – to też jeden z ważnych warunków psychicznej ochrony przed tą trudną sytuacją.

(foto: pixabay)

Halina Wiszowata
Podlaska Redakcja Seniora Białystok