Województwo Podlaskie jest wyjątkowo piękne, ale warto też poznawać inne zakątki Polski. Wiedzą o tym seniorzy z Supraśla, którzy wyprawili się  ostatnio do Świętej Lipki, Gierłoży i Kętrzyna. To bardzo popularny szlak, którym ostatnio podróżowali też białostoccy seniorzy, o czym pisała Krystyna Cylwik.

To już szósta wycieczka krajoznawcza zorganizowana przez kolegę Edwarda Sawickiego działającego pod szyldem Rady Seniorów Gminy Supraśl oraz Koła Emerytów i Rencistów w Supraślu.

30 lipca 2019 na szlak warmińsko-mazurski wyruszyła 37-osobowa ekspedycja seniorów z Supraśla. Celami podróży poznawczej były Święta Lipkam Gierłoż oraz Kętrzyn. A dokładniej: Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce znane od  XIV wieku, była polowa kwatera Hitlera tzw. Wolfschanze w Gierłoży oraz bazylika kolegiacka pw. św. Jerzego w Kętrzynie, najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach.

Niestety zamek krzyżacki w Kętrzynie z powodu remontu był niedostępny. W Świętej Lipce uczestnicy wysłuchali koncertu organowego granego na instrumencie zbudowanym w początkach XVIII, w trakcie muzyki podziwiano figury świętych, wprawiane w ruch w czasie gry. Obiad zjedzono w słynnej restauracji „Pod Błękitnym Aniołem”. Cały koszt wycieczki pokryli uczestnicy.

P.S Pogoda wśród uczestników świetna, na zewnątrz niekoniecznie. Do domu powróciliśmy późnym wieczorem!

(Zdjęcia:Edward Sawicki)

 

Barbara i Krzysztof Wolfram
Podlaska Redakcja Seniora Supraśl