SuperSTARSi wracają! Tym razem w parach z wnukami. Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy i nasza redakcja rozpoczynają realizację projektu „SuperSTARSi. Z pokolenia na pokolenie”, żeby nadal promować aktywnych i kreatywnych seniorów, ale też międzypokoleniowe więzi babć i dziadków z wnuczkami.

Aktywni+_logo

Pracując od wielu lat w środowisku ludzi starszych obserwujemy w Stowarzyszeniu Podlascy Seniorzy (SPS) i Podlaskiej Redakcji Seniora jak bardzo są aktywni, sprawni, podejmują z zapałem nowe wyzwania, uczą się nowinek otaczającej ich rzeczywistości. Rozwijają pasje i zainteresowania, uczestniczą w życiu społecznym i wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Czasem nie nadążają za nowymi technologiami, ale wśród sześćdziesięcioparolatków jest to coraz rzadsze zjawisko. Z drugiej strony w przekazie publicznym, w mediach, na plakatach czy zaproszeniach kierowanych do seniorów pokutuje wciąż stereotyp bezradnego zgarbionego dziadunia z laseczką i babci w długiej spódnicy z siwym koczkiem na głowie. Te wizerunki prezentowane są w dodatku na infantylnych grafikach. Czasem dla ocieplenia wykorzystywany jest przesłodzony obrazek uśmiechniętej pary starszych osób na tle kwiatów w ogródku, który też z powszechną rzeczywistością ma niewiele wspólnego. SPS w roku 2022 realizowało kampanię fotograficzną, prezentującą na zdjęciach w wyjątkowych plenerach SuperSTARSów, osoby o ciekawych zainteresowaniach, aktywne w swoich środowiskach. 

Projekt wywołał wielkie zainteresowanie tematem i w chwili obecnej wystawa jest prezentowana w różnych miejscowościach województwa podlaskiego a kolejka prezentacji ustalona jest już prawie do końca roku. Podczas wielu rozmów z odwiedzającymi wystawę słyszeliśmy, że nie zgadzają się oni na postrzeganie osób starszych jako ludzi wymagających stałej opieki i pomocy. Z drugiej strony w ofercie wielu organizacji senioralnych i instytucji znajdują tylko oferty potańcówek czy zajęć ruchowych, podczas gdy inne organizowane aktywności kierowane są do młodszych. Szczególnie w mniejszych miejscowościach seniorzy narzekają na samotność, pomimo że wnuki mieszkają niedaleko. Pośpiech, pęd konsumpcyjny, nowe technologie i narzędzia komunikacyjne popsuły trwałe jeszcze niedawno relacje i dialog w rodzinach. Żyjemy w szybko zmieniających się czasach. To czego się wczoraj nauczyliśmy, dzisiaj musimy weryfikować. Młodzi nadążają za tymi zmianami i zdobywają wciąż nową wiedzę (choć czasem powierzchowną, automatyczną), starsi pozostają w miejscu. Jednak bez gruntowania wiedzy i gromadzenia doświadczeń młodym brakuje czasem mądrości, którą z biegiem lat zdobyli starsi. Mamy więc niepowtarzalną okazję być jednocześnie i mistrzem, i uczniem. Przy prawidłowych relacjach międzypokoleniowych możemy wymieniać się tą wiedzą i mądrością między pokoleniami. Każdy może być w jakiejś mierze SuperSTARSem w rodzinie, należy tylko powrócić do dialogu opartego na budowaniu relacji, szacunku wzajemnym i zrozumieniu odmienności generacyjnej. 

Wychodząc z tego założenia w naszym projekcie proponujemy połączenie obu problemów – promowania wizerunku nowoczesnego seniora XXI wieku z przełamywaniem barier komunikacyjnych między pokoleniem dziadków i wnuczków. Jednocześnie zapraszamy oba pokolenia do wspólnego działania, aby budować dialog oparty na współpracy twórczej. 

Projekt „SuperSTARSi. Z pokolenia na pokolenie” realizujemy dzięki współfinansowaniu ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Osób Starszych Aktywni+.

logotyp

Jolanta Wołągiewicz