14 lutego 2020 r. o godz. 19.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej, podczas koncertu walentynkowego, usłyszymy piosenki Czesława Niemena, Seweryna Krajewskiego, Tadeusza Nalepy, Andrzeja Zauchy. Wyśpiewa je Jacek Kotlarski, znany z udziału w programach telewizyjnych.

Zanim Czesław Niemen objawił się jako kompozytor i poeta, zasłynął jako szczególny odtwórca piosenek innych autorów. Jego głos o niepowtarzalnej barwie, swobodny i bolesny, nadawał nowe znaczenie każdej melodii albo wydobywał sens wcześniej niezauważony. „Pod Papugami” – poetycki obraz „szeroko niklowanego baru”, w nim szczebioczących dziewcząt, kołyszących się nad „słodyczą stojącą w szkle”, nie przemówił w pełni, gdy piosenkę wykonał prawie operowym głosem Józef Ledecki. Ledecki nie miał charyzmy, nie wychował się bowiem na kresach i nie pielęgnował ich w sobie tak, jak Czesław ze Starych Wasiliszek. 

Przyjmując za pseudonim nazwę rzeki, nad którą się wychowywał, pielęgnując kresowe, anachroniczne „ł” zaznaczył swoją niejednoznaczną, bliską Polakom obcość. Upodabniał się w niej do Hebrajczyków, których muzykalność zawierała w sobie pamięć wygnania, tęsknotę za utraconą, jakąkolwiek ojczyzną. Niemen śpiewał zawsze jak oni: tak jakby tęsknił. Wszystko jedno, czy wykonywał piosenki swoje czy czyjeś, wszystko jedno na jaki temat i w jakim języku śpiewał. W wieczór walentynkowy wrócimy do najlepszych kompozycji i tekstów polskiej muzyki estradowej.

Orkiestra OiFP, wzmocniona udziałem gości: Wojciecha Olszewskiego – fortepian, Zbigniew Wrombel – kontrabas, Krzysztof Szmańda – perkusja, wystąpi pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk. Autorem aranżacji orkiestrowych największych przebojów polskiego bigbitu jest Piotr Wrombel.

 W programie:

M. Święcicki – „Pod Papugami”, sł. B. Choiński, J. Gałkowski
M. Sart – „Wspomnienie”, sł. J. Tuwim
Cz. Niemen – „Płonąca stodoła”, sł. Z. Adrjański, Z. Kaszkur
S. Krajewski – „Uciekaj, moje serce”, sł. A. Osiecka
S. Krajewski – „Ludzkie gadanie” , sł. A. Osiecka
T. Nalepa – „Kiedy byłem małym chłopcem”, sł. B. Loebl
J. Filar, A. Pawlukiewicz – „Za szybą”, sł. J. Cygan, J. Filar
K. Klenczon – „Historia jednej znajomości”, sł. J. Kossela
J. Dobrzyński – „Byłaś serca biciem”, sł. Z. Książek
J. Dobrzyński – „Siódmy rok”, sł. Z. Książek
J. Matuszkiewicz – „Tylko wróć”, sł. W. Młynarski
W. Nahorny – „Jej portret”, sł. J. Kofta
K. Komeda – „Dziecko Rosemary”, sł. W. Młynarski

(źródło: Opera i Filharmonia Podlaska)

opr. Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok