Co dwie głowy to nie jedna! Bliźniacy z całego kraju mają dziś swoje święto. Serdecznie ich pozdrawiamy.

Dorosłe bliźniaczki patrzą sobie w oczy

Czy brat bliźniak jest klonem? Bliźnięta jednojajowe powstają w wyniku rozpadu na dwie części zapłodnionej komórki jajowej, dlatego też w takiej sytuacji są to organizmy identyczne genetycznie. Proces w wyniku którego dochodzi do utworzenia bliźniąt jednojajowych to poliembrionia czyli wielozarodkowość. Oczywiście wtedy są to organizmy o identycznej płci. Cały materiał genetyczny mają dokładnie taki sam. Powstały bowiem przez podział zygoty, która utworzona została z komórki jajowej matki i plemnika ojca. Bliźnięta jednojajowe są klonami.

Bliźnięta dwujajowe są po prostu rodzeństwem przebywającym w organizmie matki podczas jednej ciąży. Mogą być tej samej lub różnej płci, ponieważ jest to sytuacja, kiedy dwie komórki jajowe zostały zapłodnione przez dwa plemniki. Dwoje dzieci, które rozwijają się jednocześnie w brzuchu mamy. Jest to zwykłe, niezwykłe rodzeństwo, dwie siostry, dwóch braci albo brat i siostra.

Anglicy mówią o bliźniętach „double trouble” czyli podwójny kłopot, ja bym powiedziała podwójna radość.

Studiowałam biologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Na pierwszym roku studiów mieszkałam w akademiku Urszulka Pod Kasztanem w pokoju 3-osobowym z bliźniaczkami, Jolą i Krysią. Były bardzo podobne do siebie. Koleżanki i koledzy, a także wykładowcy nie byli w stanie ich rozróżnić. Podobieństwo było tak duże, że chodziły na zmianę na randki, jedna za drugą i chłopak się nie orientował czy spotyka się z Krysią, czy z Jolą.

Wykorzystywały swoje podobieństwo także na egzaminach. Ponieważ Jola była pilna i zdolna, najczęściej to ona zdawała egzaminy za siebie i za siostrę. Kiedy wykładowcy zorientowali się, że są na roku bliźniaczki i mogą oszukiwać, zaczęli zapraszać je obie jednocześnie. Ja mieszkałam z nimi przez rok, dobrze je poznałam i według mnie bardzo różniły się. Nie tylko ze względu na drobne różnice fizyczne, ale przede wszystkim charakterem i temperamentem. 

Krysia była towarzyska, takim lekkoduchem lubiącym zabawę, mniej przykładała się do nauki. Była chyba mniej zdolna i mniej bystra. Natomiast Jola była ideałem dziewczyny, według mnie była ładniejsza od Krysi i błyskotliwa. Nauka łatwiej jej przychodziła a przy tym bardziej pilna. Siostry ubierały się jednakowo, więc utrudniały otoczeniu rozpoznawanie, która jest która. Obie miały długie, ładne włosy, Mnie fascynowała i bawiła ta obserwacja. 

Wszystkim Bliźniętom z okazji ich święta życzymy wszystkiego najlepszego.

źródło: kalbi.pl  

foto: pixabay                                                            

zredagowała: Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok