Muszę przyznać, że już od wielu, wielu lat podoba mi się słowo akademia. Zaczęło się w 1970 roku, gdy podjąłem studia w Akademii Wychowania Fizycznego. W 2018 roku uczestniczyłem w zajęciach Akademii Rzecznika, a teraz mam przyjemność skreślić kilka zdań na tematy zdrowotne seniorów. 

 

 

Piramida zdrowego żywienia

 

Seniorzy są grupą, dla której kwestie prawidłowego odżywiania są bardzo istotne. Przecież nasze lepsze i dłuższe życie zależy w dużej mierze od prawidłowego odżywiania. Ważne jest zwracanie uwagi na składniki, wzbogacanie codziennej diety, zachęcanie do domowej kuchni. Ktoś powiedział, że zdrowie zaczyna się na talerzu. Na pewno niełatwo starszym osobom zmienić nawyki żywieniowe, ale trzeba próbować. Tym bardziej, że badania udowodniły, iż 70% chorób, na jakie zapadają seniorzy, są spowodowane niewłaściwym odżywianiem. 

Myślę, że młodsze pokolenia, nasze dzieci i wnuki, chcą mieć kontakt z nami jak najdłużej. Stąd przedsięwzięcie, jak w tytule, Akademia Zdrowego Seniora. Grupa kolneńskich seniorów miała okazję zostać słuchaczami takiego cyklu spotkań. Zagadnienia dotyczące diety, bezpieczeństwa, ziołolecznictwa wzbudziły autentyczne zainteresowanie. 

W krótkim artykule skupię się na sprawach dotyczących zdrowego odżywiania. Pani Adrianna Zańko potrafiła w ciągu czterech godzin przekazać wiedzę, która prowokowała do dyskusji. Problemy odżywiania, diety, jak również aktywności ruchowej, budziły ożywioną wymianę zdań, zwłaszcza że 80% słuchaczy stanowiły panie. Bardzo cenne dla nastroju wykładów były również dowcipne wtręty, co wywoływało pewien relaks emocjonalny. 

Wiedza poparta aktywnością ruchową

Początek zajęć stanowiło pytanie: Kim jestem? No i się zaczęło: informacje wykładowcy oraz pytania, odpowiedzi i doświadczenia słuchaczy. Piramida zdrowego żywienia oraz zasady zdrowego żywienia stanowiły dalszy, bardzo rozbudowany ciąg informacji na temat zdrowia seniora. Każda z zasad, coś w rodzaju 10 przykazań, została omówiona w bardzo zrozumiały dla każdego sposób i poparta różnymi przykładami z życia wziętymi. 

 

Chciałbym szczególnie mocno podkreślić konieczność codziennej aktywności fizycznej i umysłowej. Angażujmy się w każdą działalność społeczną, która daje nam satysfakcję. Proszę pamiętać, że każdy nieużywany mięsień zanika. Odnosi się to do każdego organu. Ostatnie zdanie wzbudziło pewne uśmiechy u panów. Tak już jest, że im nas więcej, tym weselej. Jesteśmy wtedy również zdrowsi. 

Pozwolę sobie jeszcze dodać, że najlepszym dowodem na zainteresowanie tematem jest załączone zdjęcie, ukazujące pełne skupienie słuchaczy. Pani Adrianna jednak postanowiła pobudzić towarzystwo, zachęcając do udziału w prostym układzie tanecznym. Jestem przekonany, że niejeden junior mógłby nam pozazdrościć sprawności, energii i uśmiechu. Dzięki pani Adriannie przeżyliśmy cztery godziny wypełnione wiedzą, humorem, aktywnością fizyczną. Pamiętajcie kochani, koleżanki i koledzy: „Kto z dobrym humorem wstaje, temu wszystko się udaje”. Po takim spotkaniu, jakie miało miejsce w Kolnie 27 września 2021 roku, dusza się raduje.

Foto: Adrianna Zańko i Eugeniusz Regliński

Eugeniusz Regliński
Podlaski Senior Redakcja Kolno