Augustowskie Centrum Aktywności Seniorów przy ulicy Hożej w Augustowie zostało otwarte 10 listopada 2023 r. Augustowscy seniorzy czekali na to z niecierpliwością.

plakat

W programie całodniowych uroczystości: zajęcia z fizjoterapeutą, dietetyczne, warsztaty tworzenia ozdób, występy chórów Senior i Melodia, zespołu Ela Granacka i Przyjaciele. Gwiazdą wieczoru był Tomasz Stockinger.
Na pamiątkę tego wydarzenia przykręcono na altanie tablicę z napisem:

NIECH TO MIEJSCE SŁUŻY BUDOWANIU PRZYJAŹNI, ROZWIJANIU PASJI ORAZ ZAPEWNIA NASZYM SENIOROM WIELE OKAZJI DO WSPÓLNEGO SPĘDZANIA CZASU

Powstało w zmodernizowanym budynku komunalnym w sąsiedztwie Urzędu Miasta. Jest w pełni dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.
W budynku jest sala fitness z siłownią, pokój spotkań, kuchnia, a na zewnątrz ławki i altana. 

– Chcemy, by czuli się tu bezpiecznie, mogli zdobywać nowe doświadczenia, a także rozwijali swoje pasje i dzielili się nimi. Zależy nam na tym, żeby to miejsce tętniło życiem – na uroczystym otwarciu mówił Michał Kotarski- Kierownik Wydziału Spraw Społecznych i Administracyjnych Urzędu Miasta w Augustowie.
– Liczę, że będzie to ich drugi dom – powiedział Mirosław Karolczuk, Burmistrz Augustowa.
– Każde ze stowarzyszeń senioralnych działających w Augustowie będzie miało tu swoje miejsce – poinformowała Helena Jolanta Sołtys, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Augustowa. 

Seniorzy, jeśli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Ważne jest, aby mieli możliwość organizowania swojego czasu wolnego.
Najstarsi mieszkańcy miasta w nowym miejscu będą mogli korzystać z bezpłatnych zajęć, warsztatów i konsultacji. Wszystko po to, by aktywizować tę grupę augustowian.
Odpowiedni dobór zajęć przyczyni się do poprawy sprawności fizycznej i intelektualnej. 

Szeroko rozumianą aktywizację seniorom postarają się zapewnić:
Klub Seniora ,,Bądźmy Razem”, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Augustowie, stowarzyszenie senioralne działające w Augustowie, jak też instytucje i organizacje wspierające działania Augustowskiego Centrum Aktywności Seniorów.

Będziemy tutaj integrować się, pracować, poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, bawić się, tworzyć.
Społeczność senioralna Augustowa liczy 5658 osób, tak wynika z ostatnich statystyk GUS,
co stanowi 19,1% mieszkańców Augustowa.

Będzie to miejsce spotkań wszystkich seniorów, Głównym celem CENTRUM – jakich działań podjąć się, aby uaktywnić jak najwięcej seniorów, aby w przyjemny sposób mogli spędzić wolny czas.
Centrum będzie otwarte od poniedziałku do piątku od 7:30 do 15:30.
Tygodniowy harmonogram pozwoli seniorom wybierać zajęcia, realizować ich zainteresowania, pasje.

Niech jesień życia będzie najlepszym czasem do spełnienia rzeczy dotąd niespełnionych. 

linki dotyczące otwarcia CENTRUM: tutaj i tutaj – kliknij

Barbara Kaplukiewicz
Rada Seniorów Miasta Augustowa