Kolejna publikacja Galerii im. Sleńdzińskich przybliżająca historię białostockiego środowiska artystycznego i poszczególnych twórców, w atrakcyjnej, nowatorskiej formie. Jej promocja odbyła się w niedzielę (21.02.) w oddziale, przy ul. Wiktorii. Spotkanie prowadziła: Dorota Sokołowska.

publikacja

Składa się z 16 reportaży z archiwum Polskiego Radia Białystok wybranych i spisanych przez Joannę Schmidt, zilustrowanych zdjęciami i obrazami, wkomponowanymi w formie książki (albumu) przez Bogdana Supruna.

Ich bohaterami są przedstawiciele różnych dziedzin sztuki: malarstwa, fotografii, rysunku oraz rzeźby, którzy swoją twórczością przyczynili się do rozwoju Białegostoku i jego kultury, t. j.: Wiktor Gutkiewicz, Stanisław Horno-Popławski, Stanisław i Placyda Bukowscy, Tadeusz Bołoz, Aleksander Wels, Mikołaj Wołkowycki, Jerzy Lengiewicz, Jerzy Łabanowski, Dymitr Grozdew, Józef Charyton, Władysław Pietruk, Wiktor Wołkow, Piotr Sawicki, Henryk Rogoziński, Andrzej Górski, Marek Dolecki i Michał Markiewicz.

W reportażach radiowych, autorstwa białostockich dziennikarzy, artyści odkrywają sekrety swoich pracowni, opowiadają o początkach przygody ze sztuką, dzielą się spostrzeżeniami na temat ważnych wydarzeń w kraju i regionie, których byli świadkami. Osoby z ich otoczenia oraz historycy sztuki uzupełniają te wypowiedzi swoimi wspomnieniami, opiniami.

Joanna Szczygieł-Rogowska

Książka powstała w ramach porozumienia Galerii im. Sleńdzińskich z Polskim Radiem Białystok. Jej celem jest przybliżenie odbiorcom sylwetek białostockich artystów żyjących współcześnie oraz tych, którzy tworzyli w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym. 

„Z wieloma z nich Galeria współpracowała i współpracuje nadal. Staramy się również, w ramach naszych możliwości finansowych, kupować prace tych artystów. Mam nadzieję, że publikacja ta nie będzie ostatnią w tym temacie. Mamy jeszcze wielu artystów, których należałoby przypomnieć i wiele reportaży w archiwum białostockiego radia, które po emisji nie były powtórnie upowszechniane. Liczę na dalszą współpracę z Polskim Radiem Białystok”– mówiła na spotkaniu Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich.

na zdjęciu: Dorota Sokołowska, Joanna Schmidt i Bogdan Suprun

Z kolei Joanna Schmidt opowiadała o wyszukiwaniu reportaży, których bohaterami byli artyści tworzący w Białymstoku. Przesłuchała 50. reportaży zanim zdecydowała się na wybór tych szesnastu. Powstały one od początku lat 80. XX wieku, a ostatni został nagrany w 2019 r. Szkoda, że jeszcze wiele reportaży, szczególnie tych starszych nie zostało zdigitalizowanych.

Publikacja zawiera też zdjęcia artystów oraz ich prac. Piękne, bibliofilskie wydanie zachęca do kupna. Oko cieszy już sama okładka z radiowymi falami, w których ukryli się artyści. Warto ich poznać i ocalić od zapomnienia. 

Szkoda, że do książki nie została dołączona płyta z nagranymi reportażami lub ich fragmentami, żebyśmy mogli usłyszeć głos ich bohaterów szczególnie tych, którzy już odeszli. Obiecano nam, że drugi tom z tej serii, będzie już zawierał płytę.

Źródło: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
fot. Maria Beręsewicz 

 

Opracowała: Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok