Delegacja Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki na zaproszenie Wójta Gminy Janów Jerzego Pogorzelskiego 25 lipca 2020 r. wzięła udział w odsłonięciu Pomnika Bitwy pod Janowem.

ulani z Kielc i Wilna

Z materiałów TVP 3 Białystok można przeczytać, że potyczka pod Janowem była ważnym punktem wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Pomnik w Janowie będzie przypominał kolejnym pokoleniom nie tylko o ofiarności polskich żołnierzy, ale również o polskim zwycięstwie. „Dlaczego mamy w tym społeczeństwie świętować tylko porażki? Przecież powinniśmy się cieszyć też naszymi sukcesami” mówi Jan Błaszko, autor pomnika.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele w Janowie i następnie przeniosły się do Kizielan, gdzie stoi pomnik.
Uczestniczyli w niej: duchowni, politycy, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie rodzin ułanów wileńskich oraz organizacji i stowarzyszeń kultywujących tradycje 13 Pułku Ułanów z Kielc i Wilna, a także przedstawiciele społeczności tatarskiej w Polsce oraz mieszkańcy Janowa i okolic.

Stanisław Sawlewicz ułan 13 Pułku Ułanów Wileńskich, odznaczony orderem Virtuti Militari, walczył w bitwie janowskiej; wnuczka Aldona Dukukęcka opowiadała o jego losach.
Po stu latach rodziny walczących żołnierzy doczekały się upamiętnienia tych wydarzeń, a pomnik będzie przypominał następnym pokoleniom o tych historycznych faktach.

Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście udali się na poczęstunek i rozmowy do Zespołu Szkół Samorządowych w Janowie.

Nasza delegacja miała więc jeszcze chwilę na rozmowę z przedstawicielami Kieleckiego Ochotniczego Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który kultywuje tradycje tatarskie, a na kołnierzach munduru ma emblemat w kształcie półksiężyca z gwiazdą. Ta znajomość zapoczątkowała współpracę na następne lata.

(foto: Lila Asanowicz)

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka