Cebularze – to placki drożdżowe z cebulą i makiem wywodzące się z kuchni żydowskiej. Są najbardziej tradycyjnym produktem na Lubelszczyźnie. Pierwsze wzmianki o cebularzach, których wypiek zapoczątkowali lubelscy Żydzi pochodzą z przełomu XIX wieku. 

Bułeczki z nadzieniem, w którym jest mak_fot.A.Anchimowicz

Od 2007 roku cebularze znajdują się na liście produktów tradycyjnych. W 2014 roku te wyjątkowo smaczne i oryginalne bułeczki są chronione prawem Unii Europejskiej jako produkt regionalny. Otrzymały certyfikat Chronione oznaczenie Geograficzne. W 2017 roku powstało Regionalne Muzeum Cebularza. Oryginalny cebularz ma średnicę od 15-20 centymetrów i jest pokryty cebulą pokrojoną w kostkę i wymieszaną z makiem. Skórka cebularzy jest złocista i chrupka.

Cebularze są wypiekiem tanim i łatwym do wykonania. Mogą stanowić drugie śniadanie lub być przekąską na wycieczce. Najsmaczniejsze są jeszcze gorące, prosto z piekarnika. Smaczne są również spożywane na drugi dzień – na zimno lub odgrzewane. Dodatkową zaletą cebularzy jest także to, że można je zamrażać.

Cebularze wypiekam najczęściej w okresie, kiedy większość czasu przebywam na działce. Zrobione rano przed wyjazdem na działkę, lub poprzedniego dnia, są smaczną i zdrową przegryzką. Z dodatkiem surówki, jogurtu lub kefiru mogą też być głównym posiłkiem. Proponuję czytelnikom podlaski senior.pl wypróbowanie sprawdzonego przepisu na domowe cebularze wzbogacone o akcent podlaski.

Cebularze na podlaską nutę

Cebula z makiem:

5 średnich cebul
2 łyżki maku
3 łyżki oliwy
sól, pieprz do smaku
Dodatkowo:
150 gram sera korycińskiego

Cebulę do bułek dobrze jest przygotować dzień wcześniej przed pieczeniem. Jest wtedy bardziej aromatyczna i miękka. Obieramy ją, kroimy w grubą kostkę i gotujemy we wrzątku ok. 3 minut. Odcedzamy. Przekładamy szybko do słoika, dodajemy olej, mak, sól i pieprz. Mieszamy łyżką. Słoik zakręcamy i odstawiamy do wystygnięcia. Wystudzoną cebulę wstawiamy do lodówki.

Ciasto:

500 g mąki pszennej
1/4 kostki masła
1 szklanka mleka
1 duże jajko
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
50 g świeżych drożdży

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól. W misce roztrzepujemy widelcem jajko. Mleko podgrzewamy. Z drożdży, cukru i 1/3 szklanki ciepłego mleka sporządzamy rozczyn. Do pozostałego mleka dodajemy masło, lekko podgrzewamy, tak, by masło się rozpuściło. Do mąki dodajemy wyrośnięty rozczyn, ciepłe mleko z masłem i ¾ roztrzepanego jajka. Całość mieszamy i wyrabiamy elastyczne, gładkie ciasto. W razie potrzeby dodajemy niewielką ilość mąki lub mleka. Proces wyrabiania ciasta trwa ok. 15 minut. Ciasto powinno odstawać od ręki. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 90 minut. Można przyspieszyć ten proces, przykrywając miskę z ciastem wełnianym kocem.

Kiedy ciasto podwoi swoją objętość, trzeba je wyjąć z miski na stolnicę posypaną niewielką ilością mąki i ponownie przez chwilę wyrobić. Następnie ciasto dzielimy na dwie części i formujemy z nich wałki. Każdy wałek dzielimy na 8 kawałków, z których robimy kulki. Z kulek formujemy rękoma lub wałkiem placuszki o średnicy ok. 8 cm. Uformowane w ten sposób placuszki przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Brzegi ciasta smarujemy pozostawionym jajkiem wymieszanym z 1-2 łyżkami mleka. Na środek kładziemy przygotowaną cebulę. Posypujemy startym serem korycińskim lub innym, ulubionym twardym serem. Odstawiamy na 15-20 minut do wyrośnięcia. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez ok. 25 minut.

Życzę smacznego. 

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cebularz

 

 

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora  Białystok

 

 

Zdjęcia: Anna Anchimowicz