Studencka galeria Biuro Wystaw Kulturoznawczych zaprasza na kolejną wystawę pt. „Czas apokalipsy”, której wernisaż odbędzie się 18.03.2022 r. (piątek) o godzinie 16:00. 

Czas apokalipsy – plakat

Po wielu miesiącach w końcu uda się zaprezentować wyczekiwane prace, które powstały w marcu roku 2020, kiedy to w Polsce został wprowadzony lockdown, co wiązało się przede wszystkim z zamknięciem wielu instytucji kultury, jak i uczelni. Dostęp do sztuki był utrudniony – podobnie relacje międzyludzkie. W życie wielu ludzi – również artystów – wkradł się marazm i samotność. W tym trudnym czasie młodzi artyści i studenci kulturoznawstwa (Marta Pogorzały i Tomasz Dziemiańczuk) na Uniwersytecie w Białymstoku stworzyli multimedialny projekt artystyczny „Czas apokalipsy”. Wędrując wieczorami przez puste ulice Białegostoku rejestrowali za pomocą kamer drogowych online – fotografie oraz krótkie formy filmowe. W rezultacie powstała nieszablonowa forma wyrazu artystycznego przesyconego samotnością, niezgodą, niepewnością i strachem (graniczącym z obłędem). 

Wystawa – szczególnie w czasie niepokoju i konfliktu zbrojnego na Ukrainie – nie traci na aktualności. Tytułowy „Czas apokalipsy” to coś więcej – to czas niepokoju, chaosu informacyjnego, medialnej propagandy i o wiele więcej. 

Czas apokalipsy – praca zbiorowa – opis wystawy 

Cel projektu

Marta Pogorzały
Tomasz Dziemiańczuk 

Skomentowanie i odniesienie się do sytuacji epidemiologicznej oraz refleksja nad kondycją psychiczną człowieka znajdującego się w nowej rzeczywistości. Cykl fotografii został zrealizowany przy użyciu kamer drogowych na terenie Białegostoku, dzięki którym powstały gotowe obrazy – prosto z transmisji owych kamer w czasie rzeczywistym. Fotografie, które wchodzą w skład projektu są bezpośrednią stopklatką materiału nadawanego na żywo. W takiej sytuacji fotograf tworzy projekt bez użycia własnego aparatu fotograficznego, posługując się elementami zastanymi w przestrzeni miejskiej, aby ukazać surrealistyczne sytuacje. Projekt pokazuje, że być może na pierwszy rzut oka niewiele się zmieniło – nieco bardziej puste ulice, człowiek w maseczce – natomiast bardziej zmieniła się kondycja psychiczna człowieka. Artysta, przemierzając puste ulice miasta, balansuje na skraju rzeczywistości oraz pojawiających się złudzeń i obaw. Taki stan rzeczy powoduje natłok pytań, często pozostawionych bez odpowiedzi. Przymusowa społeczna izolacja wprowadza zachwianie stabilności psychicznej jednostki, która pozbawiona kontaktu z innymi, jest poddana próbie samotnego zmierzenia się z własnym „ja”. Patrząc na projekt z perspektywy użytego medium, sformułowany zostaje manifest dotyczący niezgody na swego rodzaju inwigilację pod postacią wszechobecnego monitoringu, powodującego naruszenie prywatności oraz wkroczenie w sferę komfortu człowieka. Artyści w swoim projekcie podejmują również działania performatywne, obrazujące osobisty pogląd na wolność w każdym tego słowa znaczeniu, a przede wszystkim wolność osobistą i wolność myśli. Jest to protest przeciwko propagandzie medialnej, wywołującej w odbiorcy niepokój i powodującej konflikt w procesie afirmacji szeroko pojmowanej informacji.

Serdecznie zapraszamy do galerii Biuro Wystaw Kulturoznawczych w Instytucie Studiów Kulturowych (ul. Świerkowa 20, budynek B) na wspólny czas refleksji i jednoczenia się w tym trudnym okresie. 

(źródło: Uniwersytet w Białymstoku)

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok