Sierpień często zwany „sezonem ogórkowym” to nie tylko okres kiszenia ogórków i robienia przetworów na zimę, ale również czas przerwy wakacyjnej w teatrach, filharmonii, operze. Osoby spędzające lato w mieście mogą skorzystać z oferty białostockich instytucji kultury, obejrzenia wystaw lub uczestniczenia w sierpniowych spotkaniach, koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych. 

Widok na rzeźby prezentowane na wystawie

Na początek Galeria im. Sleńdzińskich.

Jeszcze tylko do 6.08. w galerii, przy ul. Legionowej 2 możemy obejrzeć ciekawą wystawę prac Jerzego Grygorczuka. Ten przedwcześnie zmarły rzeźbiarz był dobrze znany w Białymstoku, miejscu swego urodzenia. Po ukończeniu studiów artystycznych na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, powrócił do rodzinnego miasta. Wykładał na Politechnice Białostockiej.

Wystawa dobrze wpisuje się o czas kanikuły, prezentując prześmiewczą naturę artysty. Określa jego stosunek do zakłamania, nietolerancji, nadużywania symboli narodowych i religijnych. Karykaturalny charakter prac jest jego interpretacją i komentarzem zdarzeń politycznych i społecznych.

Jerzy Grygorczuk pracował w różnych materiałach – metalu, kamieniu, drewnie. Znany był głównie ze swoich monumentalnych prac, takich jak: Pomnik Obrońców Białegostoku 1939-1973, Pomnik Orła Białego w Tykocinie, Pomnik Chrztu Litwy- 600-lecie przy kościele katedralnym w Białymstoku, pomnik Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, płaskorzeźby na elewacji Filharmonii Białostockiej i popiersia jej dyrygentów oraz realizacji sakralnych, m. in.: Kaplica Katyńska w Kościele św. Wojciecha, ikonostas w Cerkwi Haga Sofia w Białymstoku, ołtarz w Kościele Wszystkich Świętych w Białymstoku.
Zostawił po sobie bardzo bogatą i różnorodną spuściznę. Zmarł 31.05.2022 r.

Trzy prace autora, przedstawiające alegorie władzy.

Kuratorką wystawy jest Bogumiła Masicka-Grygorczuk.
W sierpniu Galeria im. Sleńdzińskich włącza się w obchody 80. rocznicy zagłady białostockiego getta. Polecam trzy wydarzenia przygotowane z tej okazji:

  • Wystawę „Kopiści. Zapomniani artyści białostockiego getta”, poświęconą historii dwudziestu wybitnych malarzy, którzy przymusowo kopiowali arcydzieła światowego malarstwa, sprzedawane później na terenie Trzeciej Rzeszy.

Wernisaż odbędzie się w 10.08. w galerii przy ul. Waryńskiego 24 A, o godz. 17:00.

  • Spotkanie z Eleną Makarovą, autorką książki „Kopiści. Zapomniani artyści białostockiego getta”, które w tym samym miejscu – 13.08., o godz. 17:00 poprowadzi Joanna Tomalska-Więcek, historyczka sztuki.
  • Wystawę prac Izaaka Celnikiera – „Tylko to, co widziałem… Celnikier o Zagładzie”, świadka zagłady Żydów białostockich. Wernisaż odbędzie się 11.08., o godz. 18:00, w galerii, przy ul. Legionowej 2.

oraz otwartą 1.08. na Skwerze św. Konstantyna Wielkiego (przy Cerkwi św. Mikołaja, przy ul. Lipowej) wystawę „Białostocki FotoIkon. Białostockie getto”. 

Źródło: Galeria im. Sleńdzińskich – Program na sierpień 2023
Zdjęcia: Maria Beręsewicz

 

Oprac. Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok