Białostocki Jarmark Świętojański organizowany jest przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, które stara się podtrzymywać  tradycję białostockich targów. To Jan Klemens Branicki zabiegał o możliwość przygotowywania  jarmarków w Białymstoku  i w 1723 roku  uzyskał od króla Augusta II Mocnego pierwszy przywilej na organizację targu w naszym mieście.

 

 

MUZEALNE ŚRODY DLA SENIORÓW: Modne Makatki

 

Środa 19 czerwca 2019 r., godz. 10.00, Muzeum w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 45

Zapraszamy seniorów  do Muzeum w Bielsku Podlaskim na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Modne Makatki.
Wstęp: wejściówka 2 zł.
Zapisy i informacje: tel. 509 336 841

 

BYŁO ŻYCIE – Koncert muzyki żydowskiej

21 czerwca 2019 r., godz. 17:00, Wielka Synagoga w Tykocinie (ul. Kozia 2)
wstęp: 10 zł bilety do nabycia w Muzeum w Tykocinie i w białostockim Ratuszu.

Wykonawcy:

 • Fima Cziorny – wokal
 • Susanna Gergus – fortepian

Dariusz Szada-Borzyszkowski – prowadzenie i wprowadzenie w teksty piosenek

Program:
Pieśni i piosenki w języku jidysz największych autorów i kompozytorów muzyki żydowskiej: Marka Warszawskiego, Icyka Mangera czy Mordechaja Gebirtyga.

Fima Cziorny to jeden z najlepszych na świecie współczesnych interpretatorów piosenek w jidysz. Wspólnie z pianistką Susanną Gergus – pedagogiem kiszyniowskiego konserwatorium, występowali na najważniejszych światowych festiwalach muzyki żydowskiej. To co wyróżnia interpretacje Fimy Cziornego wśród wielu wykonawców tej muzyki, to spontaniczność i autentyczność. Nic dziwnego, albowiem artysta od dzieciństwa żył wśród kantorów synagogalnych i artystów związanych z teatrami żydowskimi, a język jidysz był i jest mu najbliższy.

Jego wykonanie kołysanki „ Oyfn veg szteyt a boym” – „Przy drodze rośnie drzewo”, do którego zrealizowano animowaną impresję filmową, obejrzało kilkaset tysięcy osób: https://www.youtube.com/watch?v=Aq6LMaFu2OI

BIAŁOSTOCKI JARMARK ŚWIĘTOJAŃSKI 2019

Niedziela 23 czerwca 2019 r. w godz. 10.00 – 16.00 na Rynku Kościuszki w Białymstoku (wokół Ratusza)

JARMARK POD HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA BIAŁEGOSTOKU

Białostocki Jarmark Świętojański organizowany jest przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, które stara się podtrzymywać  tradycję białostockich targów. To Jan Klemens Branicki zabiegał o możliwość przygotowywania  jarmarków w Białymstoku  i w 1723 roku  uzyskał od króla Augusta II Mocnego pierwszy przywilej na organizację targu w naszym mieście.  W 1749 roku Jan Klemens Branicki uzyskał kolejny królewski przywilej i od  tego roku największym białostockim jarmarkiem był Jarmark Świętojański, który wiązał się z imieninami hetmana.
Białostocki Jarmark Świętojański jest imprezą promującą specjały regionalnej kuchni, rękodzieło, sztukę. Przyjeżdżają wystawcy z Polski, Białorusi i Litwy.

Wystawcy zaproponują:

  • tradycyjne polskie oraz litewskie wędliny, sery, chleby, kwasy, ciasta i sękacze, ręcznie wyrabiane cukry, obwarzanki, miody, zioła i przyprawy, oleje, nalewki, miody pitne, kiszonki, soki
  • szydełkowe i haftowane serwetki, serwety i obrusy
  • ceramikę i szkło użytkowe i artystyczne, wyroby z wikliny i drewna, ręcznie wykonane zabawki z drewna i tkanin, biżuterię
  • naturalne mydła i kosmetyki
  • kompozycje kwiatowe, kwiaty
 • wycinankę, grafikę oraz książki

NIEDZIELA RODZINNA W RATUSZU: Ekologiczne torby zdobione motywami z makatek

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat

Niedziela 23 czerwca 2019 r. godz. 12.00, Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

W niedzielę na Rynku Kościuszki odbywał się będzie Białostocki Jarmark Świętojański. To czas na zrobienie ciekawych zakupów, ale też okazja do myślenia o tym, w czym zakupy przyniesiemy do domu. Warto przygotować na nie ekologiczną torbę, by nie wracać do domu  z masą jednorazowych foliowych torebek, które potem wyrzucamy na śmietnik. Przyda się nam ona zawsze, kiedy wybierzemy się po sprawunki do sklepu. W dodatku będzie oryginalna, niepowtarzalna, bo sami ją sobie zaprojektujemy przenosząc na torbę, przy użyciu specjalnych drewnianych stempli, wybrane wzory z makatek podlaskich.

czas trwania zajęć: 45 minut
ilość miejsc: 15 osób
odpłatność: 10 zł od osoby (z Kartą Dużej Rodziny: 5 zł od osoby)

Informacje i zapisy: 85 740 77 41, 509 336 740.

 

Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

 

Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok