Muzeum Podlaskie zaprasza na pierwszy z cyklu koncertów muzyki barokowej Capella Braniciana w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Koncert, który odbędzie się 22 maja o godz. 12:00, jest najnowszą inicjatywą Muzeum nawiązująca do czasów świetności artystycznej Podlasia.

Cykl koncertów muzyki dawnej odbywający się we wnętrzach Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy to propozycja niejako uzupełniająca ofertę otwartej dla gości letniej rezydencji Branickich o dźwięki osiemnastowiecznej muzyki.

Jan Klemens Branicki

– jeden z najpotężniejszych magnatów swojej epoki – ma niezaprzeczalne zasługi dla życia kulturalnego naszego regionu. Wśród wielu dziedzin sztuki, które hetman objął swoim mecenatem, ważne miejsce zajmowała muzyka – w hetmańskich rezydencjach rozbrzmiewały kompozycje najwybitniejszych twórców epoki; pośród gości byli kompozytorzy, instrumentaliści, śpiewacy, aktorzy i tancerze, którym towarzyszył zespół wykonawców opłacanych przez gospodarza podlaskich dóbr. Choć czasy Branickich herbu Gryf przeminęły, Muzeum Podlaskie pragnie nawiązać do wieku XVIII, przywołując pamięć o wybitnych mecenasach sztuki.

Wstęp na koncert na podstawie biletu wstępu do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Pałac i park pałacowy w Choroszczy

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

– letnia rezydencja Jana Klemensa i Izabeli z Poniatowskich Branickich, wzorowana na francuskich parkach z przełomu XVII i XVIII wieku, z zachowanym układem przestrzennym, systemem wodnym w kształcie krzyżowego kanału, ścieżkami spacerowymi, imponującym drzewostanem oraz wzgórzem widokowym, z którego roztacza się widok na dolinę Narwi, stanowi doskonałą oprawę koncertów w wykonaniu instrumentalistów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej.

Capella Braniciana

Koncert Muzyczne pejzaże baroku

 22 maja 2022 r. (niedziela), godz. 12.00

Amadeusz Buczyński – skrzypce barokowe

Katarzyna Palusińska – wiolonczela barokowa

Anna Krzysztofik-Buczyńska – klawesyn

 PROGRAM

Arcangelo Correlli – Sonata op. 5 nr 12 La Follia
Francois Couperin – Les fastes de la grande Menestrandise
Heinrich Ignaz Franz von Biber – Sonata Representativa
Jean-Philippe Rameau – La Poule (Kura)
Louis-Claude Daquin – Le Coucou (Kukułka)
Giovanni Antonio Pandolfi Mealli – Sonata La Cesta op. 3 nr 2

Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

Zredagowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok