Wspaniały jubileusz 50-lecia pracy twórczej obchodziła Krystyna Konecka, poetka, dziennikarka, eseistka, reportażystka, fotoreporterka. Uroczyste spotkanie z jubilatką odbyło się 18 maja w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego.

Krystyna Konecka siedzi w fotelu i czyta.

Urodziła się Dobiegniewie (obecnie woj. Lubuskie) w rodzinie repatriantów z Wileńszczyzny. Później wraz z rodzicami przeniosła się do Tychów na Śląsk. Tam chodziła do szkoły i zdała maturę. Nadal potrafi „godać” po śląsku, czego próbkę mogliśmy usłyszeć na spotkaniu. Po ukończeniu filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowego Studium Kulturalno-Oświatowego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach pracowała jako nauczycielka i dziennikarka.  Jako poetka Krystyna Konecka debiutowała w katowickim dwutygodniku społeczno-kulturalnym „Poglądy” w 1972 roku. W tygodniku „Echo” wydawanym w Tychach od 1974 roku utworzyła i prowadziła przez 5 lat tyską grupę poetycką „Symbol”.

Do Białegostoku przeniosła się wraz z rodziną w 1979 roku. Pracę dziennikarską kontynuowała w miesięczniku reportażu „Kontrasty” i w „Gazecie Współczesnej”. Choć mówi o sobie „śląska dziołcha” to z Podlasiem i Białymstokiem związała swoje losy.

Jej ulubioną formą poetycką jest sonet, szczególnie – sonetti a corona, czyli tzw. wieniec sonetów, w którym wers ostatni pierwszego sonetu jest równocześnie pierwszym wersem następnego sonetu. W ten sposób zamyka się wieniec. Ostatni, piętnasty sonet (Finał) zawiera wszystkie 14 pierwszych (i równocześnie) ostatnich wersów z poprzednich sonetów. Jest to rzadko stosowana dziś forma poezji, wywodząca się z XIII-XIV wieku, dlatego Krystyna Konecka często nazywana jest „królową sonetu”.

Krystyna Konecka stojąc trzyma dyplom i duży bukiet żółtych i białych kwiatów.

Wiersze białostockiej poetki, publikowane są w kraju i zagranicą, m. in. w Czechach, na Litwie i na Ukrainie, w Korei Południowej, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Indiach oraz we Włoszech. Tłumaczenie na język angielski powierzyła swojej córce, która również pomaga jej w organizacji spotkań autorskich za granicą. Fotografie ilustrujące tomiki wierszy są dziełem autorki i członków jej rodziny.

Twórczość Krystyny Koneckiej była wielokrotnie nagradzana. Za dokonania twórcze otrzymała Nagrodę Twórczą Wojewody Białostockiego, Nagrodę Funduszu Literatury Ministerstwa Kultury i Sztuki . Jest dwukrotną laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Buławę Hetmańską”, laureatką Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. W 2011 roku otrzymała Wielki Laur Poezji XXI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.

Kolejną wielką pasją poetki są podróże. Wydała dwie książki, reportaże, z podróży po Półwyspie Koreańskim. Na spotkaniu ciekawie opowiadała o swoim pobycie w Korei Północnej, gdzie poznała bardzo miłych, życzliwych ludzi.

Spotkanie, połączone z promocją najnowszego tomu poetki „Znikanie”, wydanego przez Książnicę Podlaską, prowadził Dominik Sołowiej. Z przyjemnością słuchaliśmy wierszy czytanych przez autorkę. Słuchaliśmy też poezji śpiewanej w  wykonaniu wieloletniego przyjaciela poetki – Andrzeja Karolczyka (gitara, śpiew), Marty Oksiuty (skrzypce, śpiew) oraz Wojciecha Jodkowskiego (fortepian).

Dwie kobiety stoją i trzymają wprawione w ramki wycinki z gazety.

Krystyna Konecka została uhonorowana pięknym dyplomem Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, który wręczył w jego imieniu wiceprezydent Rafał Rudnicki. W spotkaniu uczestniczyły osoby bliskie jej sercu rodzina, współpracownicy, przyjaciele i miłośnicy poezji. Dla nas słuchaczy była to wielka uczta dla ducha.

 

 

 

Źródło: Książnica Podlaska

Fot: Maria Beręsewicz

Zredagowała Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaski Senior Białystok