Zima płata nam figle. Częste zmiany aury nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Huśtawka temperatury nie jest też przyjemna w skutkach. Coraz częściej odczuwamy pogorszenie samopoczucia. Częściej się też przeziębiamy. 

Rozbicie, zmęczenie, senność, zaburzenie koncentracji i bóle głowy czy kaszel to przypadłości, które towarzyszą przeziębieniu. Na kaszel jest wiele naturalnych specyfików. Domowe receptury na tę dolegliwość są przekazywane i udostępniane przez media społecznościowe, przez nasze babcie, mamy i koleżanki. 

Czytelnikom portalu podlaskisenior.pl polecam wypróbowanie mikstury, która pomaga mi skutecznie pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości, a przy okazji wzmacnia organizm.

Mikstura na kaszel i wzmocnienie organizmu

Słoik ze złocistym, mętnym płynem. Na dnie słoika widać osad_Fot._A. Anchimowicz

10 sztuk liści laurowych
2 cytryny
4 cm korzenia imbiru
1 łyżka kurkumy
3 goździki
3 ziarenka ziela angielskiego
4-5 łyżek miodu (lub więcej wg. uznania) do smaku

Z umytych, wyszorowanych i sparzonych wrzątkiem cytryn zetrzeć na drobnej tarce skórkę. Imbir obrać i zetrzeć na tarce (średnie oczka). Do garnuszka wlać ½ litra wody, dodać liście laurowe, imbir, kurkumę i startą skórkę z cytryn. Gotować na małym ogniu ok. 5 minut. Do letniego wywaru dodać wyciśnięty sok z dwóch cytryn i miód do smaku. Wymieszać, wyjąć liście laurowe, goździki i ziarenka ziela angielskiego. Przelać do słoika lub butelki. Pić 5 razy dziennie po 1 łyżce do momentu ustąpienia dolegliwości. Przechowywać w lodówce.

Uwaga!

Mikstury nie powinny, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, spożywać kobiety w ciąży i małe dzieci, osoby mające cukrzycę, przyjmujące antybiotyki i leki przeciwzakrzepowe lub oczekujące na zabieg operacyjny.

Anna Anchimowicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok