27 czerwca w Rajgrodzkiej Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie poetyckie. Tym razem gościliśmy Jolantę Marię Dzienis, promującą wydany w zeszłym roku czwarty tomik poezji. Białostocką poetkę i przybyłych gości serdecznie przywitała Dyrektor Biblioteki Anna Arciszewska. Następnie przekazała głos prowadzącej spotkanie Annie Małgorzacie Więckowskiej, czyli po prostu Małgosi.

siedzący na krzesłach kobiety i mężczyźni słuchają wiersza czytanego przez kobietę w czarnym kapeluszu

Jolanta Maria Dzienis, absolwentka studiów politechnicznych, to redaktorka dwóch portali internetowych: podlaskisenior.pl i poeciwsieci.pl. Jest laureatką wielu nagród literackich, a jej wiersze powędrowały w świat, nawet do Brazylii. Autorka do tej pory wydała 4 tomiki. Są to:
Mgnienie
Z zaczarowanej polany
Z odłamków czasoprzestrzeni
W cieniu słów

Kierowniczka Biblioteki stoi i czyta, za nią siedzą za stolikami dwie inne kobiety

Na tle cichej, nastrojowej muzyki oraz pięknych widoków lasu i kwiatów, będącymi nawiązaniem do tomiku Z zaczarowanej polany, prowadząca przedstawiała sylwetkę Poetki i wiersze, które ją zauroczyły. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy fragmentu filmu z cyklu Poeci w sieci, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Szukamy Polski w ramach programu Kultura w sieci Narodowego Centrum Kultury, w którym Jolanta Maria opowiada o swojej babci – malarce Czesławie Rymszy. Dowiedzieliśmy się, że była ona jedną z pierwszych kobiet studiujących, po uzyskaniu niepodległości przez Polskę, w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Po II wojnie światowej współpracowała między innymi z prof. Wiktorem Zinnem, wspaniałym gawędziarzem, znanym starszym słuchaczom z cyklicznej audycji telewizyjnej pt „Piórkiem i węglem”.
W tle wywiadu przesuwało się kilka obrazów pędzla Babci. Poetka zaś dopełniła swą filmową wypowiedź malując słowem wspomnienie malarki, zaraz potem recytując wiersz jej poświęcony.

Kilka wierszy Ismogeny – to literacki pseudonim naszego gościa – doczekało się też zainteresowania muzyków. I tak powstały muzyczne wersje Zapomnianej melodii skomponowanej przez znanego muzyka Andrzeja Zaryckiego, Czerwcowej piosenki kompozycji Marka Krysiewicza, oraz wysłuchanej przez nas Pieśni jesieni na moście linowym, skomponowanej i wykonanej przez Danutę Waśko, bardzo aktywnie działającej Łomżynianki – Seniorki.

Kobieta w czarnym kapeluszu czyta z tomiku trzymanego w ręce

Ismogena przedstawiła nam jeszcze kilka wierszy, między innymi poświęcony matce – Matko moja –
w którym w bardzo ciepłych słowach pisze o uwadze i miłości, jaką, będąc krnąbrnym dzieckiem, od niej otrzymała. Wysłuchaliśmy też Ogrodu Leluszów związanego z dziecięcymi wspomnieniami i będącego jednym z impulsów do wykreowania zaczarowanej polany.

Zabawnym momentem było rozdanie przez prowadzącą tekstu Dżabbersmoka, z pytaniem, kto miałby odwagę go przeczytać. W tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego ten wiersz Lewisa Carolla O tym co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra, z fantastycznymi zbitkami słowno-literowymi, przy pierwszym czytaniu jest nie lada wyzwaniem logopedycznym. Ale dla Ismogeny wyrecytowanie Dżabbersmoka nie było żadnym problemem! Bez mrugnięcia oka wydeklamowała tego łamańca językowego!

Spotkanie zakończył, pisany trzynastozgłoskowcem, wspaniały poetycki dialog Jolanty Marii
i Wojciecha Więckowskiego, zatytułowany Przekomarzanki, przedstawiony ku uciesze zebranych przez autorów.

za stolikiem z bukietem kwiatów, między dwiema kobietami siedzi mężczyzna

Zwieńczeniem spotkania była możliwość nabycia czwartego tomiku W cieniu słów i uzyskania osobistej dedykacji Autorki. A chętnych było niemało, na co niewątpliwie złożył się talent i osobowość Ismogeny, a także ciepło i nastrój, wytworzony przez zauroczoną twórczością poetki prowadzącą spotkanie.

Obecny wśród słuchaczy poeta Józef Zenon Budziński, jakiś czas temu będący Gościem
w naszej Bibliotece, obdarował Ismogenę i prowadzącą spotkanie Małgosię upominkami w postaci smukłych aniołów. Ismogena zaś, w podzięce od nas, otrzymała kompozycję kwiatową.

Po trwającym dobrą chwilę dedykowaniu tomików, zebrani zostali zaproszeni na wspaniałą gorącą babkę ziemniaczaną i przepyszne ciasta.
Spotkanie było więc ucztą nie tylko duchową, ale niosło również pokrzepienie ciała!

 

Biblioteka Publiczna w Rajgrodzie