14 stycznia 2023 r. mieszkańcy Sokółki i studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce świętowali dwie uroczystości: oddanie do użytku XVIII wiecznej kamienicy i 15 lecie UTW.

Przecięcie wstęgi przy kamienicy

Pierwsza uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12 przed kamienicą. Rys historyczny kamienicy, powitanie gości, krótkie przemówienia i przecięcie wstęgi. Tego zaszczytu dostąpili: członek Zarządu Województwa Wiesława Burnos, Burmistrz Ewa Kulikowska, prezes UTW Lila Asanowicz, Katarzyna Łotowska członek Zarządu OWOP i zastępcy burmistrza Adam Kowalczuk i Adam Juchnik.

Funkcjonalność kamienicy tak komentuje isokolkaeu: „Pomieszczenia na parterze kamienicy są przeznaczone do dziennego pobytu seniorów. Mają tam oni do dyspozycji aneks kuchenny wyposażony m.in. w lodówkę, piekarnik z mikrofalą, zmywarkę, płytę indukcyjną, okap, garnki, serwis obiadowy, sztućce i czajnik elektryczny. W sali wypoczynkowej znajduje się telewizor, sofa, kanapa, fotel i stolik. Kupiono też szafy, regały, wieszaki na ubrania, stoły i krzesła.
Nowy wystrój zyskały również pomieszczenia na piętrze przeznaczone pod działalność Gminnego Punktu Pomocy Rodzinie (GPPR) i organizacji pozarządowych. Powstała tam salka do ćwiczeń wyposażona w bieżnię elektryczną, rower stacjonarny, drabinkę i materac rehabilitacyjny. W sali konferencyjnej znalazły się się stoły, krzesła, szafy oraz ekran projekcyjny. Pracownicy GPPR i organizacje pozarządowe będą miały do dyspozycji aneks kuchenny na pierwszym piętrze.”

Całością będzie zarządzało UTW.

symboliczne cięcie tortu

Druga część uroczystości zaplanowana była w kinie Sokół, więc z zaproszonymi gośćmi przeszliśmy do następnego budynku. Czekali tu już dziennikarze i nie można było się wymigać przed udzielaniem wywiadów. Rozpoczęliśmy prezentacją filmową naszego dorobku. Była to okazja do wspomnień i refleksji.

Były też: powitania gości, podziękowania władzom i stowarzyszeniom za owocną współpracę.
Szczególne podziękowania i statuetki otrzymali studenci, których społeczną pracę dało się zauważyć podczas ostatnich lat. Naszą pracę doceniły też władze samorządowe, rządowe oraz organizacje i stowarzyszenia działające w Sokółce. Gratulacje, słowa uznania i życzenia dalszych sukcesów, kwiaty, listy, grawertony itp. ledwo mieściły się na stole. Uroczystość uświetnił występ chóru seniora Sokólskiego Ośrodka Kultury „Belle Voci” oraz Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk.

W holu kina czekał tort, który symbolicznie pokroiły Burmistrz Ewa Kulikowska i Prezes UTW Lila Asanowicz. Przy słodkim poczęstunku wspominano wydarzenia z ubiegłych lat, ale omawiano też plany na najbliższe dni.

zdjęcia: Anna Andruszkiewicz

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka