14 stycznia b.r. Galeria im. Sleńdzińskich zapoczątkowała cykl koncertów klawesynowych w 2024 r., zatytułowany „Z klawesynem na ty”. Przewidziano 10 muzycznych odsłon klawesynu – solo, w duecie, kameralnie, w roli wiodącej i towarzyszącej, na cztery ręce i dwa klawesyny.

Mężczyzna gra na klawesynie. Przed nim stoi drugi klawesyn w kolorze granatowym. Na ścianach wiszą obrazy.

Koncert inauguracyjny poprowadził prof. Marek Toporowski, organista, klawesynista, pianista, pasjonat i znawca instrumentów klawiszowych. Z jego inicjatywy powstało w Zabrzu – Fortepianarium – kolekcja klawesynów, dawnych fortepianów, fisharmonii analogowych i elektronicznych instrumentów klawiszowych.

Było to niezwykłe spotkanie z czterema klawesynami z czterech stron muzycznej Europy, czasów baroku. Usłyszeliśmy instrumenty: flamandzki, włoski, angielski i francuski. Każdy z nich miał inną barwę dźwięku i posiadał odmienne dyspozycje głosowe. Koncert był okazją do porównania brzmienia klawesynów, których struny poruszają plektrony z naturalnych ptasich piór (orła bielika i dzikich gęsi), z klawesynami z plektronami plastikowymi.
Właścicielem klawesynu francuskiego jest Galeria Sleńdzińskich. Ten piękny instrument należał poprzednio do Julity Sleńdzińskiej. Pozostałe klawesyny są własnością prywatną i zostały specjalnie wypożyczone na ten koncert. Najokazalszy z nich włoski, jest jedynym takim egzemplarzem w Europie.

Prof. Toporowski zaprezentował utwory skomponowane przez kompozytorów z XVII i XVIII wieku, na poszczególne prezentowane instrumenty. Wielką radość sprawiło mu porównanie brzmienia utworu skomponowanego na klawesyn francuski, z jego wykonaniem na instrumencie włoskim. Kibicowali mu w tym licznie zgromadzeni melomani, nagradzając koncert gromkimi brawami.

W wydarzeniu tym uczestniczyła także białostocka klawesynistka Anna Krzysztofik – Buczyńska, współautorka programu „Z klawesynem na ty”, która wystąpi w Galerii Sleńdzińskich z recitalem, prezentując jednocześnie klawikord – 11 lutego 2024 r. o godz. 12:00. Wstęp wolny. 

Źródło: Galeria im. Sleńdzińskich
Zdjęcia: Maria Beręsewicz

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok