Utalentowana młodzież, znakomite jury i koncerty gwiazd: Katarzyny Groniec, Mietka Szcześniaka, Nuli Stankiewicz z Januszem Stroblem i Włodzimierzem Nahornym.

konferencja prasowa 14. FPL

To już 14 edycja Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus. Od początku promuje on piosenki z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a do tego odkrywa talenty. Na scenie wystąpi dwudziestu młodych artystów z całej Polski, między innymi z Żyrardowa, Krakowa, Warszawy, Rzeszowa, Torunia, Białegostoku i Hajnówki. Konkurs młodych piosenkarzy, występy z profesjonalnym bandem, konsultacje z jurorami to nie wszystko. Festiwal Piosenki Literackiej to także koncerty znakomitych artystów. W tym roku wystąpią: Katarzyna Groniec, Mietek Szcześniak oraz Nula Stankiewicz z Włodzimierzem Nahornym i Januszem Stroblem.

Początek jesieni, to znak, że zbliża się Festiwal Piosenki Literackiej im Łucji Prus. Wiemy, że wiele osób na niego czeka, ponieważ już od kilku tygodni mieszkańcy Białegostoku i regionu dzwonią i pytają o niego, chcą wiedzieć jakie będą koncerty, kto zasiądzie w jury. To dowód na to, że festiwal już na dobre wpisał się w kalendarz lubianych i wyczekiwanych imprez – mówiła podczas spotkania prasowego Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, wicedyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury.

Festiwal rozpocznie się 30 września koncertem „Ździebełko ciepełka czyli miłość w polskiej piosence” Nuli Stankiewicz. Towarzyszyć jej będą miedzy innymi Janusz Strobel oraz Włodzimierz Nahorny. Kolejny dzień festiwalowy – 1 października – to przesłuchania konkursowe młodych artystów, a wieczorem koncert Mietka Szcześniaka „Nierówni”.

konferencja prasowa 14. FPL

Program „Nierówni” jest szalenie intersujący, ponieważ możemy poznać Mietka Szcześniaka nie tylko jako wyjątkowego wokalistę, ale też jako autora muzyki. Będzie to bowiem muzyka Mietka Szcześniaka do wierszy księdza Jana Twardowskiego – zapraszała Marta Szałkiewicz, koordynatorka Festiwalu.

Zakończenie festiwalu to gala laureatów oraz koncert Katarzyny Groniec „Niektóre sytuacje”. Podczas trzech dni festiwalu zakwalifikowani uczestnicy zaprezentują utwory zarówno znanych, jak i debiutujących autorów piosenki literackiej, w tym także te śpiewane przez pochodzącą z Białegostoku Łucję Prus. Uczestników konkursu będzie oceniało znakomite jury – mistrzowie polskiej estrady: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Jan Wołek, Nula Stankiewicz oraz Agnieszka Możejko-Szekowska – laureatka pierwszej edycji festiwalu.

Podlaski Instytut Kultury, organizując festiwal chce przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających, w oparciu o teksty między innymi Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Janusza Kofty, Jana Wołka.

Więcej informacji na stronie: www.pikpodlaskie.pl

źródło i fot. Podlaski Instytut Kultury

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok