Kampania informacyjna “Bezpieczny i Aktywny Senior”, Wyjdź z domu”, “Nie daj się wkręcić Babciu”, “Bieg Białej Wstążki”, Obchody Wojewódzkiego, Europejskiego i Miejskiego Dnia Seniora – to wydarzenia kulturalno-edukacyjne skierowane do podlaskich seniorów.

Każdego roku, na przełomie października i listopada zaczyna się dziać wiele wokół seniorów. Pierwszy października, ustanowiony w 1990 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych Światowym Dniem Seniora, rozpoczyna okres uroczystości dla osób starszych. Dwudziesty października ustanowiony Europejskim Dniem Seniora, w Polsce obchodzony jest 14 listopada. Uroczystości związane z tym świętem przybierają różną formę. Nie są to tylko okazje do złożenia życzeń seniorom, ale przekazujące im również wartości edukacyjne.

Dbając o bezpieczeństwo i aktywność seniorów w Polsce, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zainicjowało 31 stycznia 2017 roku kampanię informacyjną “Bezpieczny i Aktywny Senior”, angażując w nią Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Pocztę Polską.

Celem kampanii jest uchronienie osób starszych przed przestępstwami takimi jak wyłudzanie pieniędzy, nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, nadużycia w prywatnych placówkach całodobowego pobytu, przemoc czy dyskryminacja ze względu na wiek. Zagwarantowanie bezpieczeństwa seniorom jest podstawowym elementem polityki społecznej wobec osób starszych – czytamy na stronie MRPiPS.

Emeryci i renciści z podlaskiego w tym roku po raz jedenasty obchodzili Wojewódzki Dzień Seniora. To świetna okazja aby przypomnieć, jak potrzebne społeczeństwu są starsze osoby. To one przekazują młodym swoją mądrość i doświadczenie. To też okazja aby zwrócić uwagę na jej problemy. Były życzenia, podziękowania seniorom za ich działalność oraz dyplomy i odznaczenia dla tych, którzy zasłużyli się dla lokalnego środowiska seniorskiego. Nie zabrakło w tej uroczystości elementów edukacyjnych.

Anna Zaremba, dyrektor Białostockiej Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej, informowała, jak nie dać się nabrać oszustom. Seniorzy to część naszego społeczeństwa najbardziej narażona na ich działania. Przestrzegała przed pochopnym podpisywaniem różnego rodzaju umów i reagowania na nieznane SMS-y. Warto też odwiedzić stronę Urzędu Komunikacji Elektronicznej lub wybrać się osobiście do białostockiej delegatury przy ul. Warszawskiej 1 a. Niestety, pomimo wielu akcji informacyjnych, seniorzy ciągle są ofiarami oszustów. 18 października białostoczanka straciła w ten sposób 72 tysiące złotych, a kilka dni później kolejna przekazała dobrowolnie oszustom ponad 30 tysięcy.

Z myślą o seniorach Urząd Komunikacji Elektronicznej wraz Zespołem Szkół Elektrycznych zorganizował w Białymstoku, jedyny taki w Polsce, Cyfrowy Patrol. Są to dwuosobowe zespoły uczniów ZSE, którzy odwiedzą białostoczan mających problemy z odbiorem cyfrowej telewizji naziemnej. Wystarczy zadzwonić do ZSE pod nr telefonu 85 651 20 93 lub do UKE pod nr 85 743 57 45 i umówić się na wizytę. Są to usługi bezpłatne i bezpieczne, gdyż uczniowie mają identyfikatory.

Elżbieta Rajewska-Nikonowicz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, zapowiedziała powstanie Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego. Miejska Rada Seniorów wybrana na początku tego roku nie wykazała do tej pory żadnej inicjatywy na rzecz poprawy życia białostockich seniorów.

Z myślą o seniorach Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku, wraz z Polskim Związkiem Emerytów Rencistów i Emerytów, zorganizował 27 października akcję “Wyjdź z domu”. Celem wydarzenia było uaktywnienie ludzi starszych oraz nakłonienie ich do opuszczenia swoich mieszkań i spotkanie się z innymi ludźmi. Zostały też uruchomione stoiska z poradnictwem, gdzie można było uzyskać odpowiedź na wszelkie pytania dotyczące świadczeń ZUS.

“Nie daj się wkręcić Babciu”. W ten edukacyjny spektakl dał się “wkręcić” Teatr Dramatyczny im. Al.Węgierki wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku. Był to spektakl z przesłaniem do wszystkich dziadków i babć, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie stać się ofiarą oszustów. Takie same przesłanie miał zorganizowany przez białostocką policję Bieg Białej Wstążki o Puchar Komendanta Miejskiej Policji .

Polska jest najszybciej starzejącym się krajem w Unii Europejskiej. Warto zadbać o dobrostan seniorów. Świadomość polskich seniorów pnie się w górę. Potrzebna jest jednak ciągła profilaktyka edukacyjna starszych Polaków.

(foto: Krystyna Cylwik)

Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok