Spotkanie zorganizowano 8 lutego w Komisariacie Policji II w Białymstoku. Debata dotyczyła bezpieczeństwa seniorów i obrony przed oszustami, którzy wymyślają, co chwila, nowe metody wyłudzania pieniędzy od osób starszych.

Kobieta w białym swetrze stoi między dwiema policjantkami w mundurach

Gdy przyszłam, sala wypełniona była po brzegi, co świadczy o zainteresowaniu osób starszych tą tematyką i daje nadzieję na ochronę oszczędności seniorów. Było to przejrzyste i kompetentne przekazanie wiedzy i porad przez sierż. sztab. Edytę Pasiekę. 

Na jakie zagrożenia narażone są osoby starsze?

Zdarzenia drogowe (wypadki), kradzieże pojazdów, ze względu na niezabezpieczony  rower, samochód, kradzieże kieszonkowe, kradzieże kosztowności, utrata pieniędzy przez wpuszczenie złodzieja do mieszkania.

Nie tylko seniorzy, ale też osoby młodsze są narażone, jeżeli trafią na złotoustego oszusta znającego techniki manipulacji. Kłamstwa w Internecie są również bardzo niebezpieczne. Podłożem oszustw jest łatwowierność.
Przykłady oszustw:

– na wnuczka,
– na policjanta,
– na pracownika socjalnego,
– na wypadek osoby z najbliższej rodziny,
– na amerykańskiego generała,
– na kryptowaluty,
– na giełdę,
– na bankowca,
-na pracownika ZGM,
Nie należy działać od razu, tylko sprawdzić, zadzwonić na policję, zadzwonić do kogoś z rodziny.
Zawsze trzeba mieć wątpliwości. Skala oszustw jest ogromna.

Uruchomiono Krajową mapę zgłoszeń niebezpieczeństwa i bezpieczną aplikację do zainstalowania na telefonie „Moja komenda”. Warto poznać te narzędzia. Wiedzy nigdy dość!

Jasne, większość twierdzi: mnie to nie dotyczy! Potem przychodzi zgrzyt zębów i pustka w kieszeni, bo złodziejowi udało się nas oszukać. Dlaczego? Bo kierują nami emocje, strach o bliskich czy też chęć dobrego zarobku. Rozsądek powinien nakazać nie odbierać telefonów z nieznanymi numerami, nie odbierać automatycznie, korzystać też z funkcji „czasowo niedostępny”.

Siedzący tyłem na krzesłach ludzie patrzący na ekran z tytułem BEZPIECZNY SENIOR

Pytania, jakie padły ze strony słuchaczy sali, tylko podkreśliły jak ważny, istotny społecznie jest ten temat. Co należy zrobić? Stworzyć hasła do wdrożenia i nauczenia ich w razie zagrożenia.
Jeżeli przychodzi do nas policjant, należy poprosić o dane służbowe, numer telefonu do komendy i sprawdzić dane policjanta. Prywatnie ułożyć hasła alarmowe, stworzyć je z rodziną, sąsiadem. Aby sąsiad w razie niebezpieczeństwa np. wtargnięcia do naszego domu przestępcy zaalarmował policję.
Jeśli ktoś wpadnie niepowołany do domu i nie chce wyjść? Oszuści potrafią podszyć się pod córkę, bank. OLX. W razie jakichkolwiek niepewności należy się rozłączyć.

Na zakończenie policjantki poczęstowały seniorów pączkami, aby osłodzić trochę trudny temat oszustw. A lepszego dnia na pączki jak Tłusty Czwartek nie ma. Była też okazja do rozmów kuluarowych.

Wszystkim seniorom życzę bezpieczeństwa.

zdjęcia: Elżbieta Wierzbicka

Elżbieta Wierzbicka
Podlaska Redakcja Seniora Białystok