16 grudnia bieżącego roku w godzinach: 10.00 – 12.00 odbyło się I Ogólnopolskie Forum Seniora w Internecie. Spotkanie było dostępne na stronie internetowej: www.polskatimes.pl/forum-seniora2021. Uczestniczyłam w tym zgromadzeniu online. Forum Seniora to wydarzenie cykliczne, które odbywało się dotychczas w różnych miejscowościach. Ze względu na obostrzenia pandemiczne, tegoroczne zrealizowano po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, na platformie internetowej.

Na informację o mającej się odbyć konferencji trafiłam na Facebooku. Kilka dni wcześniej ogłoszony został towarzyszący wydarzeniu konkurs na temat: „Jakie korzyści przynosi seniorom używanie internetu”? Należało napisać własną autorską odpowiedź na to pytanie. Oczywiście przemyślaną i rozszerzoną. Byłam naprawdę zdumiona, kiedy się okazało, że moje nazwisko również znalazło się wśród laureatów konkursu, którego rozstrzygnięcie pojawiło się w trakcie szkolenia. Wprawdzie nie na czołowej lokacie, ale jednak wśród grona trzynaściorga wybrańców. 

senior przy komputerze – zdjęcie ze strony polskatimes.pl/forum

Podczas konferencji można było się dowiedzieć, jak bezpiecznie korzystać z internetu i jakie zagrożenia czyhają na seniora w sieci. Zaproszeni goście opowiadali, jak żyć pełnią życia na emeryturze, to znaczy jak interesująco wypełniać czas, korzystając z internetu bez obaw o własne bezpieczeństwo. Ciekawe i inspirujące wykłady przeprowadzili eksperci z różnych dziedzin. Zaś gwiazdą spotkania był znany wszystkim wybitny aktor i reżyser oraz pedagog Jerzy Stuhr.

Dziennikarka Daria Jankiewicz, przedstawiła najbardziej znanych seniorów – silver influencerów, czyli tych, którzy zawojowali świat social mediów i kształtują model życia współczesnego polskiego seniora. Prelegentka opowiedziała o Facebooku, Instagramie, TikToku i innych aplikacjach. Okazuje się, że polscy seniorzy radzą sobie bardzo dobrze na portalach społecznościowych,

Psycholożka i terapeutka Maja Pisarek poinformowała, jak z pomocą internetu zadbać o swoje zdrowie psychiczne, poszerzać horyzonty i trenować mózg, Zwróciła uwagę na to, że internet jest platformą do zdobywania wiedzy i wymiany poglądów w dyskusjach, dostarczającą rozrywki i będącą źródłem różnych zadań na „łamanie głowy”. Na przykład do nauki języków obcych. Jest więc bardzo polecanym środkiem do użytkowania przez seniorów. Tylko trzeba orientować się, gdzie czego szukać i jak odnaleźć się w gąszczu informacji, aby dotrzeć do tych naprawdę wartościowych.

Kolejną ekspertką Forum była Beata Borucka, znana jako Mądra Babcia. Przyznaję, że nie znałam dotąd tej pani. Pewnie dlatego, że nie mam wnucząt i nie szukam wiedzy specjalistycznej na ten temat. Być może też, iż nie jestem jakąś szczególną miłośniczką serwisu You Tube, który to portal gromadzi influencerów. Jednocześnie przyznaję, że właśnie wystąpienie Mądrej Babci wciągnęło mnie najbardziej. Nic dziwnego, wszak jej wartkie wypowiedzi rzeczywiście porywają. To ona bowiem, szukając informacji odnośnie posiadania kilkorga wnuków (a nie jednego) i jej nie znajdując, stworzyła sama taki zasób. Zgromadziła przy swoim projekcie tysiące zainteresowanych babć. Prelegentka może pochwalić się tym, że zawojowała na emeryturze internet i stała się seniorką – kobietą biznesu.

senior trzyma portmonetkę z pieniędzmi – zdjęcie ze strony polskatimes.pl/forum

Aneta Dąbrowska, wicedyrektor Departamentu Obsługi Klientów w ZUS, przybliżyła tematykę e-wizyt w tej instytucji. Jest to możliwość szczególnie użyteczna po ogłoszeniu pandemii. Dzięki temu można surfować w internecie z pożytkiem, mogąc załatwić wiele spraw związanych z emeryturą. Prowadząca zachęcała do zasięgania porad, jak założyć konto w bankowości internetowej krok po kroku. Okazuje się, że emeryci boją się przechowywać pieniądze w „wirtualnym banku”, a przecież jakże użyteczne to wyjście. Ekspert z ZUS w czasie e-wizyty pomoże takie konto założyć.

Gość specjalny, Jerzy Stuhr, opowiedział o rodzinie, o własnych wnukach i relacjach z nimi. Objawił, że najbardziej lubią, kiedy dziadek im czyta. Przyznał, że internet go nie porwał, ale zeń korzysta. Zwierzył się też, że z jego zdrowiem i w życiu bywa różnie. Wyjawił, że wraz z wiekiem coraz więcej zanurza się we własnym wnętrzu niż bryluje w świecie. Przeżył już tyle, że obecnie woli więcej spokoju. Odbiera też bez szemrania lekcję pokory, jakiej doznaje od życia.

Udział w opisywanym forum seniora nie wzbogacił w oszałamiający sposób mojej wiedzy, ale na pewno pozwolił ją uporządkować i ugruntować. Dobrze też uzyskać potwierdzenie dla wielu własnych spostrzeżeń i doświadczeń. Natomiast dla osób mniej obeznanych ze światem internetowym było to na pewno spotkanie owocne. Jednym słowem – warto było poświęcić te dwie godziny. Nie wspominając o radości nie tyle z samej nagrody, ile z faktu, że moja wypowiedź znalazła uznanie członków konkursowego jury.

Jadwiga Zgliszewska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok