Radosny i głośny tłum seniorów, ich rodzin i przyjaciół – tak będzie wyglądała Parada Seniorów, która po raz szósty upomni się o swoje prawa i miejsce w polskim społeczeństwie.

Największe wydarzenie senioralne w Polsce – VI Parada Seniorów już 24 sierpnia 2019 roku w Warszawie. Z centrum stolicy od Placu de Gaulle’a wyruszy wielopokoleniowy przemarsz i zakończy się w Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego. Tam o godz. 13 rozpocznie się Piknik Pokoleń a w jego programie koncerty, dyskusje panelowe, ponad 20 warsztatów ruchowych, i artystycznych. Na stoiskach partnerów tego wydarzenia będzie można zrobić podstawowe badania i skonsultować się ze specjalistami w kwestiach zdrowotnych i żywieniowych. Największy w Polsce wielopokoleniowy dancing poprowadzi DJ Zbyszek. Towarzyszyć mu będą występy gości specjalnych i grup tanecznych.

Głównym organizatorem Parady Seniorów jest Fundacja Zaczyn przy wsparciu finansowym, merytorycznym i promocyjnym kilkudziesięciu partnerów. Są to instytucje publiczne, patroni medialni oraz firmy społeczne.

Celem parady jest zaprezentowanie ogromnego potencjału polskich seniorów. 31 maja 2014 roku Wirginia Szmyt i Przemysław Wiśniewski z Warszawskiej Fundacji Zaczyn w telewizji Superstacja opowiedzieli o idei organizowanej po raz pierwszy Parady Seniorów. Jej hasło brzmiało: “Dojrzali Wspaniali”. Jak powiedzieli autorzy tego przedsięwzięcia – dojrzałość jest po prostu wspaniała. Seniorzy, którzy pójdą w paradzie i ci, którzy będą się jej przyglądać, będą mieli poczucie, że są osobami potrzebnymi, że ich doświadczenie i mądrość są wartością dla społeczeństwa. O pierwszej Paradzie Seniorów mówiło 30 ogólnopolskich stacji telewizyjnych, radiowych i najpopularniejszych portali internetowych. O tym wydarzeniu pisał także magazyn “Okiem Seniora” z Fundacji Zaczyn, redagowany głównie przez osoby 60+.

Ambasadorami Parad Seniorów od początku ich istnienia były osoby ze świata kultury, sztuki i sportu. Lekkoatleta, olimpijczyk – Władysław Kozakiewicz, Aleksander Doba – podróżnik, pierwszy człowiek, który przepłynął kajakiem Atlantyk, Zofia Czerwińska – znana aktorka teatralna i filmowa, czy Stanisław Kowalski – mistrz świata w biegu na 100 metrów w kategorii wiekowej seniorów, który zdobył tytuł w wieku 104 lat. Tegoroczną gwiazdą Parady Seniorów będzie Krzysztof Krawczyk, który zaśpiewa dla uczestników Pikniku Pokoleń.

W tegorocznej paradzie wezmą udział grupy z 200 miejscowości z całej Polski. Można przyjechać na te wydarzenie indywidualnie – z rodziną czy przyjaciółmi. Organizatorzy zapowiadają, że tak jak poprzednie, będzie kolorowa, radosna i głośna, aby głos dotarł do osób odpowiedzialnych za politykę senioralną. Cieszą się, że seniorzy przyjadą 24 sierpnia 2019 roku do Warszawy, aby wziąć udział w tym barwnym wydarzeniu.. Jak mówią, kiedyś wszyscy będziemy seniorami, warto zadbać o dialog międzypokoleniowy.

Osoby w Trzecim Wieku to dobro narodowe, o które trzeba dbać. Wiedza i doświadczenie seniorów nabyte przez całe swoje życie, to ogromna wartość, z której można dowolnie czerpać. To także grupa społeczeństwa wymagająca wsparcia, posiadająca swoją godność i wrażliwość. Seniorzy mają prawo oczekiwać szacunku i troski. Jest to grupa wielomilionowa i ciągle rosnąca. Trzeba zainteresować się bardziej ich sprawami, aby nie byli spychani na margines społeczeństwa. Polscy seniorzy, którzy pójdą w paradzie chcą zamanifestować, że ich grupa rośnie i konieczne jest wypracowanie spójnej polityki senioralnej. “Nic o nas bez nas” – mówią seniorzy. Po to są między innymi Parady Seniorów.

(Źródło: Fundacja Zaczyn)
(zdjęcia ze strony: dojrzali.wspaniali.pl)

 

 Krystyna Cylwik
 Podlaska Redakcja Seniora Białystok