Marzanna utożsamiała zimę. Symbolizowała śmierć. Jej zniszczenie oznaczało powrót do życia.

Mężczyzna wrzuca do wody Marzannę,  fot. Teresa Wysocka-Kluczny

Pierwszy dzień wiosny w Suwałkach był bardzo aktywnym dniem dla suwalskich seniorów, którzy doskonale rozumieją swoją rolę w przekazie tradycji dla młodego pokolenia. Topienie Marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kontynuowany nie tylko na wsi, ale i w miastach. Marzanna to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała śmierć. Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez Marzannę, stąd utożsamianie jej z zimą. Śmierć Marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczała budzenie się przyrody do życia, a więc początek wiosny. W tym dniu boginię zastępowało inne słowiańskie bóstwo, Jaryła, które symbolizowało zieloną porę roku. Symbolem Marzanny była kukła, którą starosłowiańskim zwyczajem palono lub topiono. Wierzono, że obrzęd ten to pewnego rodzaju ofiara, mająca zapewnić przyszły urodzaj. 

Seniorzy z Klubu Seniora Chopina 6A na Kaczym Dołku razem z przedszkolakami i swoimi wnukami ruszyli spod Wierzbowej Kopuły nad mały stawek. Przy śpiewie ludowych piosenek spalili symboliczną kukłę. Ileż było śmiechu radości i wspólnej zabawy. 

Z kolei seniorzy z Klubu Seniora Uniwersytetu III Wieku w Suwałkach, śpiewając, przeszli korowodem nad rzekę Czarna Hańcza i symbolicznie utopili Marzannę. Zapraszali do zabawy mieszkańców, spacerujących nad rzeką. Dodatkową atrakcją były kiełbaski z grilla i gorąca herbatka. 

Oj, działo się tego dnia, zabawa taneczna przy śpiewie piosenek. Suwalski Ośrodek Kultury zorganizował pokonkursową wystawę na kukłę Marzanny, wykonaną przez suwalskich przedszkolaków. Dzięki takim działaniom międzypokoleniowym można wspaniale przybliżyć i przekazać naszą słowiańską tradycję, która przetrwała w kulturze ludowej do czasów współczesnych. 

A teraz cieszmy się z nadejścia wiosny i pójdźmy na spacer…

Kliknij w poniższe zdjęcie:

1/6
Marzanna przedszkolaków
Marzanna przedszkolaków
Seniorzy UTW nad rzeką Czarna Hańcza. fot. Teresa Wysocka Kluczny
Seniorzy UTW nad rzeką Czarna Hańcza. fot. Teresa Wysocka Kluczny
Pożegnanie Marzanny z nadzieją wiosny fot. Teresa Wysocka-Kluczny
Pożegnanie Marzanny z nadzieją wiosny fot. Teresa Wysocka-Kluczny
Mężczyzna wrzuca do wody Marzannę, fot. Teresa Wysocka Kluczny
Mężczyzna wrzuca do wody Marzannę, fot. Teresa Wysocka Kluczny
Pani Zosia ze swoją Marą,        fot. Klub seniora Chopina
Pani Zosia ze swoją Marą, fot. Klub seniora Chopina
kolorowe marzanny zrobione przez przedszkolaków
kolorowe marzanny zrobione przez przedszkolaków

 

Maria Lauryn
Podlaska Redakcja Seniora Suwałki